Maminka má glioblastom a další obtíže. Kdo jí pomůže od bolestí, když se pro covid odkládají vyšetření i kontroly?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, dotaz se týká moji mamky, 69 let.
24.7.2020 odstranění glioblastoma multiforme IV.,dále pak RT+CHT zhruba do poloviny října.
Kromě epi.zachvatů se nyní také zhoršila inkontinence(moč istolice), hybnost a objevily se velké bolesti hlavy,nevolnost,poruchy vidění. Dnes 3x pád na zem. Sama nevstane, chůze obtížná, dvě f.hole.Novalgin, Paralen už nezabírají ani v maximální dávce. Levicetaram, Fortecontin, přesto se zhoršuje. Je nějaká možnost mediace pro zmírnění těchto příznaků? Je doba Covidová, všechny kontroly, a to i kontrolní MR byla několikrát odsunuta, další léčba na onkologii taktéž.
Vím, že tato diagnóza nemá dobrou prognózu, ale trpět by maminka nemusela. Kdo ji pomůže? PL neví jak, neurologie ani onkologie nemá termíny.
Děkuji, že jsem si mohla postěžovat...

Lucie

Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocění mozku. Podstoupila náročnou léčbu, která ale již byla ukončena. Poslední dny se její zdravotní stav zhoršuje, přes léčbu má bolesti hlavy, závratě, padá. Hledáte pro ni pomoc.

Vážená Lucie,

v tomto stavu rozhodně je potřeba se obrátit na lékaře — píšete, že je to kvůli pandemii složité. I tak bych ale doporučila maminku do nemocnice dopravit (bude-li nutné cestou zdravotnické záchranné služby). Vzhledem k pokročilosti nemoci bych za ideální považovala kontaktovat lékaře paliatra. Buď cestou ambulance paliativní a podpůrné léčby, které bývají ve větších nemocnicích nebo přes hospic — domácí nebo lůžkový. Určitě musí být přehodnocena dávka kortikoidů a zřejmě nasazeny silnější léky na bolesti. Někdy je potřeba léky i kombinovat. Kdyby žádná z těchto cest nebyla schůdná, může se praktický lékař maminky na nás obrátit. Rádi mu pomůžeme najít vhodnou kombinaci léků.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz