Maminka má cirhózu jater a předepsanou dietu. V poslední době začala zvracet. Děláme něco špatně, nebo je to běžně?

Odpověď na dotaz ze dne 4. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pred měsícem nám maminku 55 let odvezli do nemocnice, kde nám řekli že to asi nepřežije a diagnostikovali ji cirhozu jater v poslednim stádiu, byla 3 týdny v nemocnici a teď ji máme v domácí péči. Má nasazenou přísnou dietu, kterou úplně nechce dodrzovat tak se snažíme dělat kompromisy. Problém je ale v tom že nám doma začala zvracet ,alespoň jednou denně zvrací nebo plyve kyselinu, už několik dní ji dáváme nutri drinky z lekarni aby alespoň něco v těle měla. Děláme něco špatně, nebo je to běžné u její diagnózy ,zlepší se to. Děkuji za odpověď
Lubomíra Bystranova
Vaší mamince lékaři diagnostikovali cirhózu jater v posledním stádiu, poučili Vás o přísné dietě a pustili ji do domácí péče. Mamince dieta nevyhovuje, a navíc začala zvracet. Dáváte jí Nutridrinky, aby měla alespoň nějakou výživu. Ptáte se, jestli je zvracení při jejím onemocnění běžné, anebo zda máte něco změnit, případně, jestli je možné zlepšení.

Dobrý den,

je skvělé, že máte maminku doma a jste ochotna se o ni starat. Evidentní však je, že nemáte dostatek informací, co můžete od této nemoci očekávat. Cirhóza jater je skutečně nevyléčitelné onemocnění, kdy jsou játra postupně nahrazována nefunkčním vazivem. Protože k tomu, aby si tělo všimlo, že játra nepracují tak, jak by měla, stačí, aby fungovala jen malá část jater. Proto se stává, že se na onemocnění přijde až ve chvíli, kdy už jsou játra hodně poškozená a selhává jejich důležitá čistící a trávicí funkce. Mnohokrát jsou pak nemocní zaskočeni, že je stav tak vážný, že není možno je zachránit.

Potíže, které se při onemocnění cirhózou v pokročilém stádiu objevují, souvisejí s tím, že játra nedokážou zastat všechny své funkce. Zdravá játra fungují jako čistička krve, kde se zneškodňuje vše škodlivé, co se do našeho těla dostane, případně, co naše tělo vyprodukuje. Stejně důležitá je i funkce továrny, kdy se v játrech tvoří důležité bílkoviny, které potřebují ostatní orgány pro svou správnou činnost.

Nejčastějším projevem selhávání jater je zvracení. Právě proto, že játra najednou nedokážou zpracovat živiny, které sníme a tělo si s nezpracovaným jídlem neporadí a nepřijme ho. Zvracení může být způsobeno i hromaděním žluče, která se v játrech normálně tvoří a když jsou játra plná vaziva, jsou tuhá a stlačují drobné žlučovody a tím pádem žluč v játrech městná, což dráždí centrum pro zvracení. Zvracení tedy cirhózu jater v pokročilém stádiu doprovází dost často.

Existují léky, které by mohly zvracení utlumit, říkáme jim antiemetika a může je předepsat i praktický lékař. Jsou tedy celkem dobře dostupné i v domácí péči. Co je velmi důležité v tuto chvíli, je nenutit maminku do jídla, pokud trpí nevolností a nechutenstvím. Nucení do jídla, které její tělo nedokáže zpracovat a využít pro svůj prospěch, může zvracení zhoršit a už tak zesláblé tělo ještě více oslabí. Nutridrinky jsou výborné v situaci, kdy játra jednotlivé živiny zabudují do bílkovin, které produkují. Ale pokud toho nejsou schopny, tak jen více zatěžují. Je tedy velmi důležité řídit se tím, co maminka cítí, na co má chuť a případně bohužel jídlo zredukovat, pokud chuť nemá. Obzvlášť pokud by nechutenství přerostlo v odpor, což se projeví zvracením při pouhém pomyšlení na jídlo. Lékaři samozřejmě dietní opatření myslí dobře, doporučují takovou stravu, se kterou si dovedou poškozená játra co nejlépe poradit. Ale v určité chvíli svému tělu rozumí nejlépe sám nemocný a čím více omezuje množství stravy, tím více mu můžeme vyhovět chuťově. Nejdůležitější je, aby to, co maminka sní, co nejdéle udržela. Velmi často ve chvíli nevolnosti nemocní lépe tolerují studené jídlo – chlazené nápoje, zmrzliny, kaše. Konkrétní výběr můžete jistě nechat na mamince.

Pokud se o maminku chcete i nadále starat doma, doporučuji Vám obrátit se na domácí hospic. Je to zdravotnické zařízení, kdy celý tým – lékař, sestra, sociální pracovník, terapeut, ev. duchovní, jezdí za nemocným domů a pečují nejen o něj, ale o celou rodinu tak, jak kdo potřebuje. Rozhodně by dovedli mamince pomoct nejen se zvracením, ale s jakýmkoliv problémem, který by se mohl vyskytnout.

Přeji Vám i Vaší mamince hodně sil v těžkém období, a hlavně, abyste našli dostatečnou podporu a pomoc.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková