Maminka má bolesti od nádoru střev a metastáz v játrech. Je i jiná úleva od bolestí než náplasti a morfinové kapky?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, minulý týden diagnostikovali mé mamince (64 let) neoperovatelný nádor ve střevech s metastázemi do jater. Zítra jdeme na biopsii, která by nám měla ukázat víc. Maminku máme momentálně doma, lékař nám předepsal náplasti a morfiové kapky. Přesto maminka trpí nesnesitelnými bolestmi. Zajímalo by nás, zda existují i jiné možnosti, jak mamince pomoci a na co má vlastně jako pacientka nárok. Například jsme čekali, když jsme s ní byli na pohotovosti - právě pro velké bolesti - že si jí tam nechají na lůžku, ale jen jí dali kapačku a pustili domů. Dost nás to překvapilo. Chtěli bychom jí nějak pomoci od bolestí, ale nevíme jak. Výsledky od onkologů budeme mít až příští týden, nedovedeme si ale představit, že maminka bude další dny trpět těmito bolestmi. Předem moc děkuji za vaši pomoc, rady a doporučení.

Moc děkuji,

Marek Severin

Marek Severin

Vaše maminka má nově zjištěný pokročilý nádor střev, který se rozšířil do jater. Pro bolesti dostala náplasti s opioidy a morfinové kapky. Přesto má silné bolesti a vy se ptáte, zda existují i jiné možnosti, jak mamince pomoci.

Vážený pane Severine,

léčba bolesti má jistě velkou prioritu — určitě by pod vedením lékaře měly být postupně upravovány dávky léků proti bolesti. Nemusí nutně jít o úpravu za hospitalizace, ale jistě by maminčin stav měl být pravidelně vyhodnocován a léky upravovány. Rozhodně bych vám doporučila obrátit se buď na praktického lékaře s žádostí o úpravu dávek, nebo na ošetřujícího lékaře, který léky předepsal. Rovněž by mamince mohla pomoci konzultace s lékařem z ambulance paliativní péče nebo ambulance léčby bolesti. Bohužel ne v každé nemocnici taková ambulance funguje — lékaři by ale měli vědět, co je ve vašem místě za služby dostupné. Další možností by bylo obrátit se také ke konzultaci na místní hospic — ať lůžkový nebo domácí. Lékaři, kteří pracují v hospicích, jsou odborníky na léčbu bolesti způsobené nádorovým onemocněním, a i když maminka nepotřebuje hospicové služby, přeci jen by z takové konzultace mohla mít prospěch.

Morphinové kapky lze opatrně navyšovat, obvykle se podávají nejvýše 6x denně (kapky vydrží tak 4 — 6 hodin), rovněž opiátovou náplast lze postupně navyšovat — obojí ale za kontroly a vedení lékařem. Jde o léky velmi účinné, ale rovněž s řadou nežádoucích účinků.

A snad ještě na závěr si dovolím podotknout, že našim pacientům nikdy neslibujeme, že jejich bolesti zcela odstraníme. Bolesti lze jistě do velké míry kontrolovat, zvládat, ale zajistit jejich úplné vymizení neumíme.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz