Maminka má asi Klatskinův nádor, dva stenty. Co je doma, lepší se. Mohou se lékaři mýlit, když doporučili hospic?

Odpověď na dotaz ze dne 17. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mamince zjistili pravděpodobně Klatskinuv nádor, má zavedené dva stenty, po na tátu z nemocnice chuť k jídlu vzrostla, bere jen léky na tlak, jen horší dýchání, mohou se někdy lékaři mýlit při nedostatečném materiálu pro určení povahy choroby a jak to dal vypadá? Chuť k jídlu větší a větší bez podpůrných léků a chuť k pohybu, pokud to jen jde. V nemocnici doporučen hospic, ale maminka normálně zpět funguje tak jako před nástupem do nemocnice.
Anggelina
Vaší mamince zjistili pravděpodobně zhoubný nádor podjaterní krajiny. Po propuštění z nemocnice se její zdravotní stav zlepšuje a vy se ptáte, zda se nemohli lékaři zmýlit.

Dobrý den,

v medicíně nikdy není nic na 100%, nicméně obtíže pacienta, klinické, zobrazovací a laboratorní vyšetření obvykle s vysokou mírou pravděpodobnosti vedou ke správnému závěru. Obraz nádoru, který zužuje žlučové cesty, bývá dosti typický. Přesto máte-li pochybnosti, můžete se souhlasem maminky jistě požádat o druhý názor jiného lékaře nebo se obrátit na jiné zdravotnické zařízení. Poslat snímky z provedených vyšetření dnes nebývá problém.

Maminku jsem neměla možnost vyšetřit, tak má odpověď bude jen obecná. Zavedení stentů – výztuh do žlučových cest – nepochybně nemocným ulevuje. Pokud měli žloutenku, odžloutnou, může se jim vrátit chuť k jídlu a jejich zdravotní stav se typicky vylepšuje. Záleží pak na tom, kde přesně leží předpokládaný nádor, jak rychle se bude šířit a jak rychle bude růst a tedy činit další obtíže. Pokud je diagnoza správná, časem se mamince pravděpodobně opět přitíží a pak péče týmu z lůžkového nebo domácího hospice jistě může velmi pomoci. Tento druh nádorů bohužel velmi špatně reaguje na jakoukoli protinádorovou léčbu. Pro teď je pochopitelně skvělé, že se mamince ulevilo a že díky zavedeným stentům dostala dobrý čas bez výrazných potíží.

Přeji vaší mamince i vám, aby byl čas bez obtíží co nejdelší,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová