Maminka má Alzheimerovu chorobu, švagrová zapírá příspěvek na péči. Jak to bude, bude-li maminka v domově?

Odpověď na dotaz ze dne 21. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,švagrova pobírá prispevek na peci,bydli s bratrem v domě maminky ktera ma demenci s azheTimerovou nemoci.Staraji se o ni.Ted se starat uz nechteji a chteji ji umistit do soukromeho Domovu.Ma pravo nadale pobirat prispevek na peci a snim hospodarit?A platit?A co duchod take ho muze prebirat pokud maminka uz nebude doma?Je napsana kdyz se zadalo o prispevek na peci ze je ona pečující osoba.Vubec se mi nelibi ze ona vše řídí neinformuje nas ani bratr.Pritom jsme jezdili i se sestrou mamce pomahat i uklizet jednou tydne prt.bydlime daleko.A prosim vas kontroly nechodi jak se stara svagrova o maminku jestli ji ma doma nebo uz ne.Pripada mi to hrozné a nevim co stim.Navic nam porad lze ze ji nechodi prispevek na peci!Uz jsem si zavolala na úřad a rekli mne ze od dubna ho pobira!S bratrem se take neda bavit cely se zmenil!Dekuji za odpoved.
Marta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Obracíte se na nás s dotazem, zda má Vaše švagrová spolu s bratrem právo pobírat příspěvek na péči za Vaši maminku s Alzheimerovou nemocí, a hospodařit s ním ve chvíli, kdy bude maminka umístěná do soukromého pobytového zařízení. Chcete rovněž vědět, jak je to s přebíráním maminčina důchodu.

Dobrý den, Marto,

nelíbí se Vám také, jak se v souvislosti s péčí o maminku švagrová i Váš bratr chovají. Píšete, že švagrová vše sama řídí a Vás ani sestru neinformuje, přestože jste se do péče také zapojily a jezdily mamince jednou týdně pomáhat a uklízet. Švagrová dokonce popírá, že příspěvek dostává, ale Vy jste z úřadu práce získala informaci, že je v žádosti uvedená jako pečující osoba a že tuto dávku od dubna pobírá. Připadá Vám nespravedlivé, že nikdo z úřadu nekontroluje, zda švagrová vůbec o maminku ještě doma pečuje či zda už byla umístěna do soukromého zařízení.

Je mi líto, že se Vám v rodině v souvislosti s péčí o maminku nedaří lépe komunikovat, že s Vámi švagrová ani bratr nespolupracují a dokonce Vám nesdělují pravdivé informace. Je smutné, že nemáte ani zprávu o tom, kde se maminka v tuto chvíli nachází a dovedu si představit, že to pro Vás musí být velmi nepříjemné.
Vaší švagrové ale ze zákona (§21 zákona 108/ 2006 sb. o sociálních službách) jako pečující osobě vyplývá následující povinnost:
Přesun závislé blízké osoby do zdravotnického zařízení, domova pro seniory, hospice apod. je příjemce příspěvku, potažmo pečující (pokud tuto povinnost nemůže splnit sám příjemce) povinen hlásit do 8 dnů od vzniku této nové skutečnosti.

V případě maminčina umístění do soukromého pobytového zařízení se snižuje výše příspěvku ve 3.stupni závislosti na 8 800 Kč a ve 4. stupni závislosti na 13 200 Kč. Potřebná péče je pak mamince zpravidla poskytována tam a toto zařízení si bude pravděpodobně současně s platbou za pobyt a stravu činit také nárok na maminčin příspěvek na péči. Pokud by tomu tak nebylo, s maminčiným souhlasem by tato dávka i nadále mohla být vyplácena na účet Vaší švagrové. Pobyt v soukromém zařízení však bývá finančně velmi nákladný a je pravděpodobné, že švagrová může využít prostředky z příspěvku na jeho úhradu.

Kontrolou využívání příspěvku jsou pověřeny krajské pobočky úřadu práce (§29 zákona 108/2006 sb. O sociálních službách). Máte-li tedy důvodné pochybnosti o správném využití příspěvku Vaší maminky, můžete se obrátit na místně příslušnou krajskou pobočku úřadu práce. Informace o tom, jak v souvislosti se stížností přesně postupovat, Vám poskytnou např. na informační lince jejich call centra.

Vyplácením důchodů se pak zabývá § 64 zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, kde v bodě 1 je stanoveno, že příjemcem důchodu je:
a) oprávněný
b) jeho zákonný zástupce nebo opatrovník
c) zvláštní příjemce – kdo je zvláštní příjemce, stanoví zvláštní zákon (§ 118 zákona č. 582/1991 Sb., ve znění zákona č. 160/1995 Sb.)
d) osoba, která oprávněného zastupuje podle § 49 a 50 občanského zákoníku

Pokud je Vaše švagrová jednou z těchto osob, pak může být příjemcem maminčina důchodu, který pak může použít například také na úhradu jejího pobytu v soukromém zařízení.
Pokud tomu tak není, maminčina důchodová dávka by švagrové neměla být vyplácena.

Více informací k problematice důchodů a k pravidlům jejich vyplácení Vám poskytnou např. v Call centru České správy sociálního zabezpečení.

Přeji Vám dobré pořízení na úřadech a nalezení smírného řešení v rodině,

Lucie Přádová