Maminka, která je v domově sociálních služeb, pobírá příspěvek na péči. Kdo rozhoduje o tom, zda je možné část příspěvku zaslat jiné pečující osobě?

Odpověď na dotaz ze dne 7. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám maminku v domově sociálních služeb, pobírající příspěvek na péči. Ten jde každý měsíc domovu. Můj dotaz je, zda-li může (má pravomoc) sociální pracovnice v domově zasílat část příspěvku osobě, u které maminka týden pobývala nebo náleží příspěvek mamince a o těchto věcech rozhoduje úřad, který tento příspěvek vyplácí? Děkuji
Pavel Beran
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, kdo vlastně rozhodne o části příspěvku na péči v případě, že Vaše maminka týden pobývala mimo zařízení domova sociálních služeb.

Dobrý den, pane Berane,

Vaší mamince byl přiznán příspěvek na péči, a je tedy oprávněnou osobou o příspěvku rozhodovat. Maminka žije v domově sociálních služeb, který o ni pečuje a příspěvek tedy náleží tomuto zařízení.

Ve smlouvě s tímto zařízením najdete informaci o finanční náhradě za úhradu za péči v průběhu pobytu klienta mimo zařízení poskytovatele. Zpravidla při předem oznámeném pobytu (celodenním) klienta mimo domov, který není hospitalizací ve zdravotnickém zařízení, vrátí domov sociálních služeb klientovi poměrnou část příspěvku na péči, která odpovídá počtu celých dnů strávených mimo domov. Nevyužitý příspěvek pak Vaše maminka využije k úhradě péče o sebe, tedy například osobě, u které týden pobývala.

Zdravím Vás,

Oldřich Hanibal