Maminka je v terminálním stádiu rakoviny plic a prsů, ukončili jí léčbu. Kam se obrátit pro psychickou podporu?

Odpověď na dotaz ze dne 3. října 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Moje maminka je v terminálnim stádiu rakoviny plic a prsů. Byla ji ukončena onkologická léčba po 2 letech protože už nemá smysl. Já to psychicky nezvládám a nevím kde by mi s tím pomohly Dekuji Zoulík
Zoulík

Dobrý den,

chápu, že situace s umírající maminkou je pro Vás hodně náročná. Píšete, že to psychicky nezvládáte, a tak si kladu otázku, co z toho všeho je pro Vás nejtěžší.
Obecně, v rámci profesionální pomoci, Vám mohu doporučit psychoterapii, která by pro Vás mohla být oporou v doprovázení a péči o maminku. Jsou psychoterapeuti, kteří se na pomoc budoucím pozůstalým specializují. Určitě můžete v kterékoliv těžké chvíli využít některou z linek důvěry pro dospělé.

Pokud máte náboženské vyznání, mohla by Vám nyní pomoci víra a některý z duchovních, kteří jsou k dispozici lidem v těžkých chvílích a poskytují duchovní i lidskou útěchu.
Výhodou těchto profesionálů je, že by měli být schopni s Vámi mluvit o všem, co se týká umírání, ukončování lidského života, o smrti a o všech aspektech Vašeho a maminčina vztahu. Psychoterapeut Vám navíc může pomoci orientovat se ve Vašich potřebách a hledat cestu k jejich naplnění.

Další pomoc by se možná dala najít u Vašich blízkých a ve Vašem okolí. Možná, že lidé kolem Vás mají podobnou zkušenost nebo jsou prostě jen připraveni sdílet s Vámi Vaše pocity, starosti a trápení. Někdy se zbytečně obáváme, že stav pečujícího nikoho v okolí nezajímá, ale není to pravda. Péči nepotřebuje pouze pacient. I ten, kdo se stará, kdo právě ztrácí někoho blízkého, potřebuje stejně podpory jako umírající. A lidé v okolí to obvykle tuší.

Zamýšlím se ale i nad tím, že „psychické nezvládání“ často souvisí s nedostatkem informací, orientací v situaci a hlavně s fyzickým vyčerpáním, únavou a nedostatkem fyzické pomoci. Nevím, kolik péče o maminku na Vás leží, ale pokud bylo třeba v rámci její nemoci ubrat i ze svého fyzického komfortu, mohlo by pomoci i hledat nějakou formu odpočinku a klidu pro Vás.

Zuzana Vondřichová