Maminka je v nemocnici na Slovensku. Kdyby zde zesnula, jak to je se zpopelněním a převozem do ČR?

Odpověď na dotaz ze dne 5. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Jsem vdaná na Slovensku. Měla jsem u sebe na návštěvě maminku,která mi zde zkolabovala.Je již 18 dní v nemocnici na Slovensku. Přes připojištění jsme se snažili o převoz do ČR. No mamčin zdravotní stav není dobrý.Chci se zeptat, kdybych si jí po hospitalizaci vzala k sobě domů a starala se o ní a nedej Bože by došlo k nejhoršimu a zesnula. Mohu ji nechat zpopelnit zde na Slovensku a poté až převézt do ČR? Kolik by to zhruba stálo a co to vše obnáší. Děkuji předem za za odpověď. Klára Božoňova
Katka Smržová

Dobrý den,

obracíte se na nás v situaci, kdy si děláte starosti o maminku, která byla při návštěvě u Vás hospitalizována. Žijete na Slovensku, maminka v České republice. Maminku byste si chtěla vzít po hospitalizaci k sobě domů a postarat se o ni. Přemýšlíte nad praktickými záležitostmi v případě, že by zemřela. Ptáte se, zdali by bylo možné ji nechat zpopelnit na Slovensku a až poté ji převézt do České republiky. Zajímá Vás, kolik by to stálo a co by to obnášelo.

Vážím si toho, že si maminku chcete vzít k sobě a starat se o ni. Rozumím také tomu, že Vás teď možná znejišťují praktické záležitosti, které by Vás čekaly v případě jejího úmrtí na Slovensku – tedy v jiné zemi, než ve které dlouhodobě žije. Preferovala byste, aby zpopelnění proběhlo na Slovensku s následným převozem urny do České republiky. Domnívám se, že takový postup je možný.

V případě, že by maminka zemřela na Slovensku, bude záležet na tom, zdali by v době úmrtí měla sjednané pojištění pokrývající případ úmrtí v cizině. V tom případě bude pak třeba komunikovat s příslušnou pojišťovnou. Tam se lze o případném krytí a postupu informovat i dopředu.

V případě, že pojištění maminka sjednané mít nebude, tak Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje spolupracovat s pohřební službou v České republice, ideálně s takovou, která má s působením v zahraničí zkušenosti.

Obecný postup v případě úmrtí občana ČR v zahraničí, lze nalézt právě na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pro informace týkající se úmrtí na území Slovenské republiky se můžete obrátit přímo na zastupitelský úřad ČR na Slovensku. Věřím, že tam dovedou zodpovědět Vaše dotazy konkrétněji.

Co se týče ceny, bohužel u nás v poradně nemáme o cenách záležitostí souvisejících s úmrtím na Slovensku přehled. Věřím, že takové informace Vám nejpřesněji sdělí v pohřební službě, ať už české nebo slovenské.

Držím palce, aby se Vám podařilo získat odpovědi, které potřebujete.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková