Maminka je v domově pro seniory, bereme si ji často domů. Má domov nárok na příspěvek na péči i ve dnech, kdy nepečuje?

Odpověď na dotaz ze dne 29. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Maminku jsem umístila do Domova pro seniory a beru si ji často domů.Domov pobírá příspěvek na péči a podle smlouvy, kterou maminka podepsala, tento příspěvek vrací Domov až za 10 celých dnů, kdy byla maminka na dovolence doma - tedy za nevyčerpané dny. Pečujeme o ni v těchto dnech doma/ jsme oba důchodci/, Domov v uvedených dnech o mamnku nepečuje.Je to správně? Má na to domov nárok? Děkuji, Šplíchalová
Šplíchalová

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, ptáte se na to, jestli může domov vyplácet část příspěvku rodině až ve chvíli, kdy je maminka u vás doma celých 10 dnů. Současně to tak je ve smlouvě, kterou s domovem maminka podepsala.

Obecně, pokud je člověk umístěn v Domově pro seniory trvale, nikoli na odlehčovací pobyt, je běžné, že si domov bere celý příspěvek na péči, i když si rodina svého blízkého občas bere domů. Často je tato varianta péče smluvně ošetřena mezi domovem a seniorem (případně zástupcem), tzn. jak se příspěvek rozdělí v případě, že domov určitou dobu nepečuje.

Poradna umirani.cz neposkytuje právní poradenství v této oblasti, pokud byste chtěla vědět, jestli je smlouva nějak právně napadnutelná, je možné kontaktovat právníka nebo občanskou poradnu.

Přeji mnoho štěstí.

Veronika Drnková