Maminka je v Alzheimercentru. Jak řešit nedostatek financí na doplatek za pobyt tam?

Odpověď na dotaz ze dne 27. září 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám maminku v alzhaimercentru, pokud byla doma brala na péči, nyní nevím zda se dá pobírat péče a dávat to ústavu, plus důchod, ale oni chtějí ještě 7000 doplatit a já sotva mám na nájemné, nevím jak to řešit, děkuji za odpověď Jana Meliskova
Jana Meliskova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Máte maminku v Alzheimercentru. Na její péči doplácíte sedm tisíc korun, na což nemáte peníze. Ptáte se, jak tuto situaci řešit.

Dobrý den, paní Jano,

jak jsem zjistil na stránkách Alzheimercentra, za péči si účtuje běžnou částku za ubytování, stravování a využívané služby. Klient je povinen zaplatit za poskytování péče částku ve výši přiznaného příspěvku na péči podle § 73, odst. 4, písm. a) zákona o sociálních službách.

Pokud maminčin důchod nedostačuje na úhradu za ubytování a stravování, je třeba dát co nejdříve vědět sociální pracovnici Alzheimercentra, že maminka nemá dostatečnou částku na platbu za službu, a Vy nemáte příjem, kterým byste mohla tento rozdíl v platbě uhradit ze svého. Se sociální pracovnicí se pak domluvíte, jak postupovat dál. Pravděpodobně bude třeba najít jiné zařízení, které zvládnete společně hradit.

Osoby s Alzheimerovou chorobou obvykle nemohou přijmout běžné domovy pro seniory, proto rodina musí hledat tzv. domov se zvláštním režimem. Ty najdete mj. i v registru poskytovatelů sociálních služeb.

Přeji Vám, ať se Vám podaří najít vhodnější zařízení.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal