Maminka je po operaci nádorů na ledvině. Je slabá, má průjem, hodně spí, nemá chuť k jídlu a málo pije. Co nás čeká?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Maminka je po operaci velkého nádorů na ledvine a má metastaze na plicich které se zvečuji,maminka je slabá zvrací občas a má průjem léčbu zatím nechtějí dát kvůli špatnému stavu .maminka hodně spi má nechuť k jídlu a málo pije.prosim vás co nás čeká děkuji.

Monika

Ptáte se nás, co Vás čeká při péči o maminku, která má po operaci velkého nádoru na ledvině, má metastázy na plicích a není ji dobře.

Dobrý den, Moniko,

velice ráda bych Vám co nejlépe odpověděla a připravila na to, co Vás čeká, ale bohužel mám jen velmi málo informací na to, abych mohla předpovídat, jak se její stav bude dále vyvíjet. Z Vašeho dotazu se mi zdá, že máte o maminku strach a bojíte se, co Vás čeká. Proto bych Vás chtěla podpořit v tom, abyste se pokusili zjistit více informací od ošetřujícího lékaře Vaší maminky (pokud je hospitalizovaná v nemocnici), nebo od praktického lékaře (pokud je doma). Ptejte se, co Vás i maminku čeká a jak jí nejlépe můžete pomoct.

Pacienti s nádorovým onemocnění, navíc po velké operaci (nádoru na ledvině) jsou velmi často zesláblí a mají různé potíže jako je zvracení a nechutenství a také je normální, že hodně spí a odpočívají. Podání léčby ve formě chemoterapie je opravdu v tomto stavu nejen nevhodné, ale navíc nebezpečné. Proto je maminku potřeba podpořit v rekonvalescenci a pokud to bude možné, snažit se stav postupně zlepšovat. Jestli je možné, aby se stav ještě zlepšil a maminka mohla dostat léčbu, nebo je stav tak vážný, že už se zlepšit nemůže bohužel nedokážu předpovědět — ptejte se ošetřujících lékařů a personálu, jistě Vám alespoň trochu dokážou upřesnit, jak se stav maminky vyvíjí. 

Vy ale každopádně maminku můžete podpořit svou přítomností, zájmem a ujištěním, že jste tu pro ni v každé situaci, ať už se bude vyvíjet jakkoliv. Snažte se dopřát jí drobné každodenní radosti a uvidíte, jak se jí bude dařit dál. Je úplně normální, že některé dny jsou lepší a jiné plné únavy a trápení. 

Přála bych Vám, aby se Vaší mamince dařilo lépe a vám přeji mnoho sil do dalších dní.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz