Maminka je po CMP, od té doby má velké psychické problémy. Jak jí mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer,ziji v jine zemi,ma maminka v CR.v r.2009 presne u stedrovecerni vecere ji postihla mrtvicka.-prava strana-od te doby byla par tydnu na RH,pak se ale vratila domu a odmitala cvicit,ze ma bolesti kosti a kloubu.S pomoci osetrovatelky si pak jeste stoupla a postranne se soupala nohou po zemi,ale po mesicich nechtela uz vubec vstat z postele-ani na ni sedet,jen se sama pritahla zdravejsi rukou a posadila na 5sekund a pak se rychle svalila zpet.Porad rika,kdyz place,ze umira,ze to vi,ale jeji PL kdyz byl pozvan k nam na kontrolu hrubou,mi rekl,ze umirajici clovek vypada jinak.Maminka uz pres rok nebyla venku ani nema odhrnute cerne zavesy-dela ji to ostre svetlo uz spatne na oci-,a ja si myslim,ze je z toho lezeni a nevychazeni ven uz strasne zdeprimovana a psychicky na dne.Zacina byt i agresivni ve slovech a hystericky nahlas place a nic nechce,ani jist.Muzete mi poradit ,jak mam zjistit,jestli by ji pomohly leky,ale kdyz ona do zadne nemocnice nepojede-a nasilim ji tam nedostanu.potrebuje urcite leky na uklidneni,taky mi zalezi na tom,ze kdyz z leku bude klidnejsi,muzu s ni navstivit i jine doktory..
dekuji-Katerina

Katerina

Píšete o potížích kolem nemoci Vaší maminky – vypadá to podle popisu, že Vaše maminka kromě potíží způsobených nemocí trpí psychicky.

Vážená paní Kateřino,

zdá se, že svůj stav se mamince nedaří přijmout a se svou nemocí není příliš vyrovnaná – jen tehdy je pak ale člověk schopen bojovat s následky a nepříznivými projevy potíží, které má.

Možná je pro ni její handicap nepřijatelný a zúzkostňující, kromě bolestí fyzických – zdá se – má zřejmě bolest psychickou. Ta bohužel může mít opravdu velkou sílu – nejen že člověku dokáže bránit v uzdravování, ale v podstatě mu může znemožnit takovou kvalitu života, kterou by jinak – i s důsledky potíží, které mohly nastat – mohl žít.

Ptáte se, jak poznat, zda máte použít léky na zklidnění. Nedokážu odpovědět jinak, než poradit se s praktickým lékařem (nebo nějakým jejím lékařem, který ji zná) a zkusit nasadit zřejmě léky proti úzkosti a možná i antidepresiva. Léky proti úzkosti Vám může předepsat praktický lékař.

Samozřejmě je zde i otázka, zda by maminka byla ochotná či schopná přijmout nějakou jinou pomoc – rozhovor, podporu, provázení – ze strany psychologa či psychoterapeuta. Nebo zda je kolem ní někdo, s kým je ochotna mluvit otevřeně o tom, čeho se bojí, co by potřebovala a co jí pomáhá. Možná by to ale mohl být další krok poté, co by se víc uklidnila.

Napřed bych zřejmě na Vašem místě požádala o konzultaci praktického (či jiného) lékaře a rozhodně její psychické strádání zkusila řešit medikací, pak se možná objeví i prostor pro nějakou změnu či spolupráci.

Přeji Vám i Vaší mamince, abyste našly dobré řešení a uzdravující pomoc. Držím vám palce.

Ilona Peňásová

 

 

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ilona Peňásová

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz