Maminka je na ARO po covidu se zápalem plic, slabá, na umělé výživě. Co můžeme dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám maminku na ARU po covidu těžký zápal plic velké postižením plic je už na 40% je hodně vyslabla a nemůže cvičit aby se plíce uzdravovali dávají jí stravu sondou ale to nestačí už si nevím rady tímto vás prosím o radu

Ivana

Dobrý den,

Vaše maminka leží na ARU s těžkým zápalem plic při infekci covidem 19, je živena sondou, ale přesto slábne a Vy jste zoufalá a bezradná.

Věřím, že lékaři, kteří se o Vaši maminku starají, dělají vše pro to, aby se stav Vaší maminky zlepšil. Přesto se to někdy nedaří a část nemocných i přes všechnu intenzivní péči na tuto nemoc či její následky umírá. Samozřejmě nevím, jaký je aktuální zdravotní stav a prognóza Vaší maminky, na to se musíte zeptat jejího ošetřujícího lékaře, ale je třeba se připravit i na možnost, že se už maminka neuzdraví. Také je možno se zeptat, zda a za jakých podmínek se můžete za maminkou podívat. Pacienti s nepříznivou prognózou měli výjimku ze zákazu návštěv i za těch nejpřísnějších protiepidemických opatření. Ale je třeba se domluvit, jak to mají na oddělení, kde maminka leží. V případě, že by Vás za maminkou nepustli, se dá požádat alespoň o zprostředkování telefonátu či videohovoru.

Chápu, že je to pro Vás nesmírně těžká situace, nebýt u ní a strachovat se, jak to dopadne. Přemýšlím, zda by nebylo dobré požádat o pomoc někoho, s kým byste mohla své obavy sdílet a dostat od něj podporu. Může to být někdo z přátel, ale v případě velkého trápení bych neváhala využít ani odborné pomoci některé z linek důvěry.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz