Maminka je hospitalizovaná a přeje si dožít doma. Lékař tomu brání. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 12. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na vás v naději, že mi poradíte, co udělat pro to, abych dostala maminku z nemocnice domů. Trpí hematologickoonkologickým onemocněním. Byla jí nasazena peliativní terapie. O maminku pečuji a ráda bych, aby mohla svůj život důstojně dožít doma. Tento čas leží na JIP, jelikož má už problémy se selháváním plic a srdce, což už je dlouhodobější problém. Doma má kyslíkový přístroj.Je v malé oblastní nemocnici, takže o nějaké peliativní péči nemůže být řeč. V důsledku nemoci má již napadené lebeční kosti. Hrozně trpí nasazováním takové té tvrdé masky. Většinou jí na tento přístroj dávají v noci. Přes den má normální kys. masku. Pláče, když říká, jaké má při tom bolesti. Prý by převoz domů nevydržela, tak mi jí nedají. Já se jenom ptám, jestli je to lidské. Jak jinak ji mohu dostat zpět domů? Prosím, poraďte mi.
S pozdravem Miroslava Horn

MIRKA

Vaše maminka je hospitalizována na JIP, trápí ji dušnost a bolesti. Píšete, že jste si přála domluvit převoz maminky do domácího prostředí, ale ošetřující lékař tomu není nakloněn, má obavu, že by maminka nemusela cestu zvládnout.

Dobrý den,

    protože Vaši maminku a její aktuální zdravotní stav neznám, nedokážu posoudit, nakolik jsou tyto obavy opodstatněné a těžko se k tomu mohu nějak vyjádřit. Rozhodně je velmi podstatné, co si za této situace přeje Vaše maminka. Pokud je při vědomí, je schopna vyjádřit svou vůli a přeje si převoz domů i za cenu, že by to mohlo zhoršit její zdravotní stav, ošetřující lékař ani nikdo jiný jí v tom nemá právo bránit. Má pouze co nejlépe vysvětlit důvody, proč doporučuje další pobyt v nemocnici, ale pokud se maminka i přes to rozhodne raději pro péči v domácím prostředí, je to její volba a je naprosto v pořádku.

    Píšete, že maminka je již v paliativním režimu, to znamená, že léčba, kterou dostává, již nesměřuje k vyléčení, ale pouze k brždění postupu nemoci. V této fázi je z mého pohledu zcela legitimní, pokud se maminka rozhodne, že již nemocniční léčbu podstupovat nechce a dá přednost tomu, strávit ještě nějaký čas doma i s rizikem, že ten čas již nemusí být dlouhý nebo, že by mohla při převozu zemřít. Je to zcela pochopitelné a normální. Je pouze důležité, aby maminka možným rizikům rozuměla. Zkusila bych to s ošetřujícím lékařem, případně s vedoucím oddělení ještě jednou probrat, ale i v případě, že nebudou souhlasit, může maminka podepsat tzv. reverz a další pobyt v nemocnici odmítnout.

    Bylo by ale dobré, mít i v domácím prostředí k dispozici prostředky, jak mírnit maminčino trápení. Píšete, že máte k dispozici koncentrátor kyslíku, doporučovala bych i morfinové kapky k tlumení bolestí či dušnosti, případně další léky na zvládání ostatních symptomů nemoci. Vhodnou medikaci Vám může doporučit maminčin hematolog, praktický lékař nebo lze požádat o pomoc mobilní hospic, pokud ve Vašem okolí některý funguje. Hospicový lékař by se mohl spojit s nemocnicí již nyní a pomoci Vám vyjednat maminčino propuštění a následné přijetí do péče mobilního hospice, abyste měla zdravotnickou pomoc v zádech i při domácí péči a nemusela případně při akutním stavu volat sanitu a posílat maminku zpět do nemocnice.

     Moc Vám přeji, aby se maminčino propuštění podařilo a aby konec jejího života probíhal co nejvíce podle toho, jak si ona přeje. 

S úctou 

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz