Maminka darovala dům bratrovi, který se rozvádí. Jak lze zajistit, aby v případě jeho úmrtí mohla maminka dál v domě bydlet?

Odpověď na dotaz ze dne 12. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moc prosím o radu. Maminka převedla darem dům na bratra, který se rozvádí a teď má maminka obavy, že v případě jeho smrti zdědí dům v tuto chvíli nezletilí synové a jejich majetek pak bude spravovat matka synů a ona bude bez bydlení. Je možné aby bratr sepsal závěť a odkázal nějakou část domu i mamince? Bratr si nepřeje, aby po něm dědila jeho ještě současná manželka. Moc děkuji za odpověď, Lidka
Lidka

Dobrý den,

možností řešení je několik. Jednou z nich je Vámi zmiňovaná závěť. Bratr může dům závětí zůstavit mamince a synům, případně, má-li ještě jiný majetek, který by mohli zdědit synové, může dům zůstavit pouze mamince. Ve vztahu k synům musí být zajištěno, že by se jim z pozůstalosti dostalo alespoň povinného dílu. Povinný díl je v případě nezletilých dětí představován třemi čtvrtinami dědického podílu, který by děti dědily v případě, že by závěť sepsána nebyla. V případě zletilých dětí je představován jednou čtvrtinou dědického podílu, který by dědily v případě, že by závěť sepsána nebyla. Jinými slovy, pokud by se ze zbytku pozůstalosti synům dostal tento povinný díl, může být dům zůstaven pouze mamince.

Tato varianta může být vhodná zejména s ohledem na přání bratra, aby dům nedědila manželka. V této souvislosti si dovolím jen připomenout, že manželka by po bratrovi dědila pouze v případě trvání jejich manželství v době smrti bratra. Pokud se bratr rozvede, bývalá manželka už dědit nebude.

Druhou, a z mého pohledu vhodnější možností, je zřídit na domě právo doživotního užívání pro maminku, a to formou věcného břemene. Toto právo mamince zajistí, že bez ohledu na to, kdo bude dům po smrti bratra vlastnit, zůstane jí zachováno právo v domě bydlet.

Doporučuji situaci ještě konzultovat s advokátem a případně si u něj nechat zpracovat relevantní dokumenty. Jak závěť, tak smlouva o zřízení věcného břemene mají stanoveny určité náležitosti, které je třeba pohlídat, aby vše bylo v pořádku a platné.

S pozdravem

Barbora Vráblová