Maminka čtyři roky bojuje s rakovinou, prognóza jsou měsíce. Je to pro mě nepředstavitelné, co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 21. června 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, moje mamina (59), už 4roky bojuje s rakovinou... Táta jako opora bohužel nemůže fungovat, protože ma Alzheimera v pokroč. stadiu... Po 4letech vytrvaleho boje(a těžké peči o tátu) čekala maminu šílená zpráva... Rakovina se rozlezla, zbývá Vám několik měsíců života. Jsem z toho na dně, je mi 28 a mamina je můj motor a smysl života, nedokážu si představit žít bez ní... Už ted mi pripadaji moje reakce, jako by tu uz nebyla... Mam pocit, ze to bez nedám... A ona je tak silná osobnost, ze o tom mluvi jako kdyby jela do lázní, ale ja vim ze ma strach, ale ani ne tak ze smrti, jako spis co bude s tátou, s námi... Bojím se ze to vzdala... A nevim co mam dělat... Ta beznaděj me ničí.. Nechci a nesmím o ni přijít. Neunesu to...
Denisa

Dobrý den, Deniso,

je mi líto, že Vás potkala tak těžká věc. Chápu, že Vám to připadá nepředstavitelné a nepřijatelné a také si dovedu představit, že nesouhlasíte a necítíte se připravená. Maminka byla silná a tak jste třeba nemusela tolik spoléhat na svou vlastní sílu. Asi je teď náročné nějakou v sobě najít a spolehnout se na ni.

Píšete, že si nedokážete představit žít bez maminky. Možná si to zatím nemusíte představovat, zatím je zpráva taková, že maminka odchází. Zatím tu je a je třeba na místě s ní probrat, co by Vám ještě mohla předat, co můžete nyní pro ni udělat Vy, abyste její odcházení zvládly v té vzájemné lásce, kterou si zatím poskytujete. Pokud se na to necítíte (a tomu velmi rozumím), doporučuji Vám vyhledat nějakého provázejícího psychoterapeuta (psychoterapeutku), abyste měla ještě jiného člověka, o kterého se můžete opřít. Možná by to pomohlo i Vaší mamince, kdyby viděla, že si umíte pro těžké chvíle vyhledat pomoc i jinde, a mohlo by to snížit i její strach o Vás.

Vím, že to vypadá jako nesplnitelný úkol. Přesto Vás chci podpořit, abyste se nebála vyhledat podporu jinde než u maminky. Nebude to stejné a nejde o to ji nahradit. Jde o to ulehčit vám oběma tak náročnou životní situaci.

Zuzana Vondřichová