Maminka byla v nemocnici, pak v LDN. Náleží jí příspěvek na péči během hospitalizace? Kdy lze žádat o zvýšení?

Odpověď na dotaz ze dne 26. září 2019 zobrazit původní dotaz
dobrý den. Moje maminka byla od 1. 9. 2019 do 9. 9. 2019 v nemocnici a 9. 9. 2019 převezena na oddělení následné péče ( zlomila si stehenní kost) do teď. Pobírá příspěvek na péči 4400,-. Náleží jí i během hospitalizace? Chci si ji vzít domů, hned jak to bude možné. Musím upravit domácí prostředí a zároveň svoji pracovní dobu, tak abych se o ní mohla starat. Kdy může požádat o navýšení příspěvku pro zhoršení zdravotního stavu? Děkuji. Irena Olšanská
Irena Olšanská
Píšete, že Vaše maminka je od 1.9. hospitalizována kvůli zlomenině stehenní kosti. Má přiznaný 2. stupeň příspěvku na péči. Ptáte se nás, jestli jí příspěvek na péči náleží i po dobu hospitalizace a kdy je možné požádat o vyšší stupeň.

Vážená paní Olšanská,

je mi líto, že maminka měla úraz a vážím si toho, že se o ni chcete postarat doma.

Příspěvek na péči nebude mamince náležet za ty měsíce, ve kterých bude hospitalizace trvat celý kalendářní měsíc, přičemž podmínka celého kalendářního měsíce není splněna, pokud k hospitalizaci došlo první den v kalendářním měsíci nebo k propuštění došlo poslední den v kalendářním měsíci. Z výše uvedeného vyplývá, že za měsíc září bude mamince příspěvek na péči náležet. Co se týče měsíce října, tak tam bude záležet, jestli bude hospitalizace trvat až do listopadu – v tom případě by mamince příspěvek na péči za měsíc říjen nenáležel. Připomínám, že maminčinu hospitalizaci (i její ukončení) je třeba nahlásit úřadu práce do 8 dnů.

Žádat o změnu výše příspěvku na péči bude pravděpodobně možné až po propuštění maminky z nemocnice. V době hospitalizace by šlo žádat v případě, že by hospitalizace trvala nepřetržitě delší dobu než 60 dnů (mimo lůžka akutní péče).

Vzhledem k tomu, že se o maminku chcete starat doma, tak je možné zvážit, jestli si pro sebe nepožádat o tzv. dlouhodobé ošetřovné. Zaměstnavatel by Vás pak mohl uvolnit ze zaměstnání z důvodu péče o maminku až na 3 měsíce. Dlouhodobé ošetřovné je třeba vyřizovat s ošetřujícím lékařem v nemocnici nejpozději při propouštění maminky.

Držím palce mamince i Vám, abyste to spolu dobře zvládly.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková