Maminka 1. června zemřela, pečovala jsem o ni. Náleží mi příspěvek na péči za červen?

Odpověď na dotaz ze dne 2. června 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Moje maminka pobírala příspěvěk na péči. Ošetřující osoba jsem byla já její dcera. Maminka zemřela dne 1. června. Chtěla bych se zeptat, zda bude ještě příspěvek na péči v měsíci červnu proplacen, či nikoliv. Děkuji
Dagmar Mutlová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Mutlová,

nejprve mi dovolte vyjádřit Vám upřímnou lítost nad úmrtím Vaším maminky.

Ráda byste věděla, zda Vám, jako ošetřující osobě, bude proplacen v měsíci úmrtí Vaší maminky příspěvek na péči.

Ano, bude. Podle § 16 odst. 2, zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, se po úmrtí oprávněné osoby (maminky) vyplatí splatné částky příspěvku, které nebyly vyplaceny do dne smrti oprávněné osoby osobě blízké, pokud v kalendářním měsíci, za který nebyl příspěvek vyplacen, poskytovala oprávněné osobě pomoc a byla uvedena v žádosti o příspěvek. To vše podle informací z Vašeho dotazu splňujete.

Srdečně

Oldřich Hanibal