Mamince se objevily metastázy, má zasažená játra a zežloutla. Co mohu očekávat?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Mám maminku s rakovinou dělohy. Zjistili ji to cca před 3 lety. První fáze léčby byla velmi nadějná, léčba fungovala a nemoc zastavila. Po dvou měsících, se ji nemoc vrátila a ukázala se jako metastáze. Podstupuje vše potřebné, teď začala žloutnout, je očividné že ji to zasahuje játra. Dokážete mi poradit co a jak? S čím počítat ? Rozumím, že mi nemůžete stanovit diagnózu. Ráda bych věděla co mám očekávat.
Děkuji za vaší odpověď
S pozdravem Antonie Černá

Antonie Černá

Vaší mamince lékaři před 3 lety zjistili rakovinu dělohy, zpočátku se zdálo, že léčba zabírá, ale nyní i přes onkologickou terapii nemoc postupuje, maminka zežloutla. Ptáte se, co máte čekat, na co se připravit.

Milá paní Černá,

bohužel, žluté zabarvení kůže Vaší maminky opravdu pravděpodobně znamená to, že se rakovina rozšířila i do jater, která nezvládají plnit svoji funkci a selhávají. To je velmi nepříznivé znamení, jak pro další možnosti onkologické léčby, ale především pro prognózu pacienta. I když je těžké, vyjadřovat se takhle na dálku bez podrobné znalosti celkového stavu, obávám se, že čas, který má Vaše maminka před sebou, již může být krátký.

Je třeba se připravit na to, že mamince mohou rychle ubývat síly, nebude schopna zvládat to, co dosud. Na konci života je nemocný často zcela upoután na lůžko, odkázaný na pomoc druhých. Většinou se objevuje nechutenství, někdy i nevolnosti a zvracení. Jaterní selhání může také měnit psychický stav pacienta, někdy pouze ve smyslu větší únavy a spavosti, ale může se objevit i zmatenost, halucinace, neklid. Hromadění žlučových barviv v kůži může způsobovat úporné svědění. Dále, protože v játrech vznikají koagulační faktory důležité pro srážení krve, mohou někteří pacienti s jaterním selháním trpět zvýšenou krvácivostí.

O Vaší mamince toho bohužel vím jenom málo, nejlepší bude, když stejné otázky položíte maminčinu ošetřujícímu lékaři, bude Vám umět odpovědět konkrétněji a také budete moci společně vymyslet plán, jak se co nejlépe o maminku v závěru života postarat a kdo by Vám v tom mohl pomoci.

Je mi moc líto, že Vám předávám smutné zprávy, ale máte zcela pravdu, že je lepší znát situaci předem a moci se na další průběh událostí alespoň trochu připravit. Doufám, že se Vám podaří spojit se s maminčiným lékařem a najdete i ve svém okolí potřebnou podporu a pomoc.

S úctou

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz