Mamince před měsícem diagnostikovali nádor na slinivce. Před pár dny náhle zemřela. Nemohla se předávkovat Algifenem?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
maminka zemřela před pár dny, bylo to očekávané, ale náhlé úmrtí.
Teprve před měsícem jí byl diagnostikován nádor na slinivce. Ale bez metastáz, byla nám doporučena paliativní péče, nádor se operovat nedal, ale ještě jsem se snažila o vyjádření jiného lékaře, na to už ale nedošlo. Maminka měla na bolesti předepsaný Algifen a Morfin. Dávala jsem jí nejprve Morfin po kapičkách, jak byl předepsaný. Pak ho chtěla víc a vypotřebovala se lahvička do 14 dní. Poté nám lékařka řekla, že takhle rychle nám nový Morfin nenapíše, tak jsem začala dávat po kapičkách Algifen, ale na noc to mamince nestačilo a třeba v pět ráno křičela , že má bolesti, vzbudila mně i děti, jelikož si sama kapičky už nedokázala nakapat volala...(bydlíme v patře)nevěděla jsem jak situaci řešit na noc, tak jsem jí řekla, že si může Algifen malinko ucucnout, když tam nebudu moct přijít.(myslela jsem, že je to bezpečnější varianta než Morfin) Bohužel vypotřebovala lahvičku velmi rychle, během cca tří až čtyř dnů. Mám strach, že se sama nechtěně zabila, že to bylo na orgány moc velký "dryják" a že kdybychom pokračovaly s Morfinem bylo by to pro ni a pro její tělo šetrnější a nemusela odejít tak náhle....Mám pravdu?

Děkuji za odpověď.

Lenka

Vaše maminka zemřela před pár dny na rakovinu slinivky. Její stav se zhoršil velmi rychle a Vás zaskočilo, že její čas byl nečekaně krátký. Napadá Vás, zda si sama nemohla ublížit tím, že užívala příliš vysoké dávky Algifenu na bolest, zda nezemřela v důsledku předávkování tohoto léku.

Dobrý den,

nemyslím si, že by mohl Vaši maminku usmrtit Algifen. Již silná bolest, která maminku nutila jej užívat častěji či ve vyšších dávkách, byly nejspíše v důsledku postupu nemoci. Rakovina slinivky je bohužel jedním z nejbolestivějších onemocnění. Pokud maminka dva týdny užívala Morfinové kapky, tak si troufám říct, že ji Algifen skutečně nemohl dostatečně nahradit jejich účinek, pokud by jej užívala dle běžných doporučení. Jestli mamince vydržela lahvička Morfinových kapek 14 dní, tak rozhodně neužívala příliš vysokou dávku. Tedy na den neměla Morfinu moc. Ale i tak je Morfin výrazně účinnější než Algifen, proto musela používat Algifen ve vyšších dávkách, než je obvyklé. Nevím sice kolik lahviček celkem Vaše maminka spotřebovala, ale pokud Algifen užívala řádově ve dnech, tak si nemyslím, že by mohlo dojít k život ohrožujícím nežádoucím účinkům z předávkování. Při tak vážné nemoci je život ohrožen nemocí samotnou a tělo je zatěžováno a vyčerpáváno nejen rostoucím nádorem, ale i bolestí, obzvlášť pokud by nebyla tišena. Často pečující a pozůstalé napadá, zda se nedalo udělat něco jinak a zda nedošlo k pochybení. Při tak těžké nemoci s tak silnou bolestí ale nemáme dobré řešení. Volíme menší zlo. Samozřejmě, že léky mají své
nežádoucí účinky, ale bolest je největším utrpením, jaké člověk může zažít a u smrtelné nemoci jako je rakovina slinivky je role tišících a ulevujících léků na selhávání jednotlivých orgánů rozhodně menší než role samotné nemoci. Takže podávání ulevujících léků i ve vyšších dávkách, než jsou běžně doporučené, je rozhodně pro nemocného menším zlem než utrpení. Nemějte tedy obavy, že si maminka mohla ublížit. Jediným velkým zlem, kterému čelila a které ji nakonec připravilo o život, byla rakovina slinivky. A tu bohužel nebylo v lidských ani medicinských silách zastavit.
 

Přeji Vám hodně sil do příštích týdnů a měsíců, aby byla bolest ze ztráty maminky co nejsnesitelnější.
 

S úctou

Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz