Mamince lékaři doporučili paliativní péči. Jak mám postupovat při vyřízení takové péče?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu.
Mojí mamince zjistili nádor na plicích, metastáze v mozku a tříslech v pokročilém stadiu. Nyní ji převážejí v nemocnici z oddělení na oddělení na různá vyšetření. Momentálně je na plicním oddělení a byla jsem upozorněna, že se máme připravit na nejhorší a že bude zapotřebí paliativní péče.
Vím, že je to péče o umírající, ale bohužel nevím jak postupovat při vyřízení takovéto péče.
Ještě přesně nevím, zda může být maminka doma nebo v nějakém zařízení asi dle doporučení ošetřujícího lékaře, což se dozvím vše během příštího týdne.
Na internetu je dost informací, ale nikdo nepíše, zda to zařizuji přes ošetřujícího lékaře, obvodního lékaře, ve spolupráci s nemocnicí, kde maminka leží nebo s nějakým zařízením sama. Co jsem hledala zařízení na internetu, tak v dosahu bydliště maminky jsem nenašla žádné zařízení co nabízí paliativní péči, jen jedno a to nabízí paliativní péči doma. Všechny zařízení co jsou daleko přijímají přednostně z okolí a pacienty kteří jsou více jak 30km vzdáleni nepřijímají.
Taktéž jsem četla na internetu, že s metastázemi na mozku je těžší péče a né všude může maminka být přijata. Specializované pracoviště jsem nikde nenašla.

Děkuji Vám za radu.
S pozdravem Marcela Pešková

Marcela Pešková

Píšete nám o Vaší mamince, které bylo diagnostikováno závažné onemocnění v pokročilém stádiu. Ošetřující lékař mamince doporučil paliativní péči. Nevíte, jak postupovat – kde a kdo paliativní péči může zařídit. Na internetu jste našla informace, ale přesně nevíte, jak dál postupovat. Nejste si také jistá, jestli forma onemocnění nebude maminku limitovat v přijetí do některých ze zařízení. Potřebovala byste poradit.

Dobrý den, paní Pešková,

je mi líto, že je Vaše maminka takto vážně nemocná. Z toho co píšete, jsem vyrozuměla, že jste plně informovaná o maminčině zdravotním stavu a i o formě péče, kterou maminka potřebuje. Potřebujete ale detailnější informace a mít možnost se zorientovat v tom, jak postupovat při zařízení paliativní péče.
Paliativní péče je zaměřená na léčení příznaků, které se mohou u nevyléčitelného onemocnění objevovat. Měla by být zaměřena celistvě na všechny potřeby člověka, tedy nejen na tělesnou stránku, ale i psychosociální či duchovní potřeby. Paliativní péči poskytují specializovaná zařízení, jako jsou lůžkové hospice nebo domácí hospice. V některých nemocnicích také fungují oddělení paliativní péče (specializované oddělení s paliativními lůžky). Existují také ambulance paliativní péče, kde může pacient docházet, dokud mu to síly dovolí.
Domácí hospicová péče umožňuje volbu zůstat doma. Jak jste si již zjistila, domácí hospice dojíždí většinou do maximální vzdálenosti 30 km. Žádost do lůžkového hospice můžete podat kdekoliv, není to vázáno na trvalý pobyt pacienta. Specializovaná paliativní péče si umí poradit téměř se všemi obtížemi.
Z toho, co píšete nevím, kde je maminka hospitalizovaná a jaké služby jsou v okolí dostupné. Po rozkliknutí adresáře služeb si můžete vybrat službu, kterou hledáte na mapě ČR. U jednotlivých kategorií služeb je na konci malé i, kde se po rozkliknutí můžete dočíst bližší informace o službách. Zažádat o službu můžete sama.
Zároveň je možné se ve věci obrátit na zdravotně sociálního pracovníka v nemocnici, kde je maminka hospitalizovaná, který by měl umět poradit a možná i pomoci zařídit následnou péči. Vyptejte se také ošetřujícího lékaře na to, co maminka po zdravotně ošetřovatelské stránce bude potřebovat. Nemocnice také může na 14 dní napsat žádanku na agenturu domácí péče (zdravotní sestry, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištení a mohou přicházet poskytovat konkrétní zdravotně ošetřovatelský úkon, pokud je ho potřeba). Podrobné informace o agenturách domácí péče či pečovatelských službách si můžete také přečíst v informacích v adresáři služeb. Po 14 dnech pak žádanku vystavuje praktický lékař.
Pokud byste měla zájem se o Vaší situaci pobavit více podrobně, zavolejte prosím do poradny Cesty domů v konzultačních hodinách.

Přeji Vám, aby se Vám podařilo nalézt dobrou službu, podle přání Vás i maminky a mnoho sil.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz