Máme vzít tříletého syna na pohřeb prababičky?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 5. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobry den. Cerstve triletemu synovi zemrela prababicka. Doprocujete jej brat v tomto veku na pohreb? Je celkove dost vnimavy a citlivy. Dekuji za odpoved.

Zuzana

Vážená paní Zuzano,

obracíte se na nás v situaci, kdy synovi zemřela prababička. Synovi jsou 3 roky, je vnímavé a citlivé povahy. Ptáte se, zdali ho v tomto věku brát na pohřeb.

Je mi líto ztráty ve Vaší rodině.

Rozumím tomu, že promýšlíte, zdali syna na pohřeb vzít vzhledem k věku a jeho citlivé a vnímavé povaze. V následujících řádcích se pokusím nastínit, co při rozhodování zohlednit.

Tříleté dítě obecně na pohřeb vzít lze. Pohřeb je užitečným přechodovým rituálem, který může pomoci, jak dospělým, tak dětem, se se ztrátou blízkého vyrovnat.

Pokud byste se přikláněla k rozhodnutí syna na pohřeb vzít, určitě mu dopředu vysvětlete, co je to pohřeb a co se na něm bude dít. Buďte pozorná k jeho otázkám a odpovídejte na ně přiměřeně k jeho věku, ale pravdivě. Můžete syna ujistit, že tam budete s ním. Je vhodné také zohlednit jeho přání – pokud by na pohřeb jít nechtěl, tak to respektujte, nenuťte ho. Je v pořádku, ať už se pohřbu bude chtít účastnit nebo ne.

Může být užitečné zvážit, zdali je v synových kapacitách zvládnout celý obřad. Případně se lze dopředu na takovou situaci připravit – promyslet si např. kdo se může synovi případně během obřadu více věnovat, pokud by to bylo potřeba.

Dětem také dělá dobře, když jsou do dění zapojeny. Dodává jim to pocit kontroly nad situací. Můžete syna nechat ovlivnit nějakou drobnost — vybrat květiny nebo třeba prababičce namalovat obrázek.

Pokud byste syna na pohřeb nebrali, doporučuji poskytnout synovi nějakou jinou možnost se s prababičkou rozloučit – třeba dojít společně položit kytičku na hrob.

Více o prožívání dětí se můžete dočíst v článku Děti truchlí jinak.

Držím palce při hledání dobrého způsobu rozloučení syna s prababičkou.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz