Máme v pěstounské péči osiřelá dvojčata, matka žila v Anglii, měla pojištění. Má cenu čekat na sirotčí důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 8. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Zdravim z mazelku sme si zebrali z kojenaku dvojcata matka jak je porodila umrela tak sme si je vzali do pestounske pece i porucnictvi matka zila dlouhe roki v anglii a bila pojistena ale potom zila v cesku narodili se taci v cechach mame vse podane ale nikdo nam neni schopny rict kolik a jak je pobiran sirotci duchod v anglii tak prosim o vijadreni a matka splnuje pojisteni aby to bila schalene ale nevime o anglicke sirotcim duchodu vubec nic jestli to ma cenu cekat dekukem predem
David
Píšete, že máte s manželkou v pěstounské péči dvojčata, jejichž matka zemřela. Dlouhodobě pobývala v Anglii, byla pojištěná. Podali jste žádost o sirotčí důchody pro děti, ale nevíte, jaká platí pravidla pro výplatu sirotčího důchodu v Anglii a o jakou částku se jedná. Ptáte se, jestli to má cenu čekat.

Dobrý den,

rozumím, že byste měli rádi přesné informace. Bohužel ani naše poradna nemá přehled o tom, jaké jsou přesné podmínky pro výplatu sirotčích důchodů ve Velké Británii. Ten, kdo může podat přesné informace, je příslušný anglický úřad. Důležité ale je, že máte žádost podanou, takže se dozvíte přesnou odpověď, jen bude třeba vydržet dobu čekání.

Naše poradna není specializována na otázky související s pěstounskou péčí, dohledala jsem ale informaci v zákoně, která pojednává o tom, že pokud dítě v pěstounské péči (resp. pěstoun) pobírá sirotčí důchod, náleží mu příspěvek na úhradu potřeb dítěte jen v případě, pokud je částka tohoto příspěvku vyšší, než sirotčí důchod a to ve výši rozdílu mezi tímto příspěvkem a důchodem.

Domnívám se proto, že pokud by dětem byly sirotčí důchody přiznány, bude Vám zkrácen příspěvek na úhradu potřeb dětí. Doporučuji si informaci ověřit u některé z organizací zaměřených na poradenství v oblasti pěstounské péče. Můžete např. využít poradnu Střediska pro náhradní rodinnou péči.

Držím Vám palce při péči o děti.

Barbora Váchová