Mámě před cca rokem našli karcinom vaječníků, rozšířil se dál, psychicky se horší. Je prognóza zlá?

Odpověď na dotaz ze dne 13. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý deň, dovoľujem si Vás požiadať o vysvetlenie posledného nálezu z CT: Karcinomatoza seroznych blán a coeliakálna LAP - v porovnaní s predchádzajúcim CT vyš. v regresii, Stac. obraz MTS skeletu praecip. v MP. Hlavne ma zarážajú tie metastázy v kostiach, o nich nám lekár nepovedal...Je teda prognóza zlá? Mama je aj keď sa jej lepšia výsledky, psychicky na tom horšie a horšie...niekedy máme pocit až to na nás hraje...ustavične si vyžaduje našu pozornosť a neustále zapodievanie sa jej chorobou..je to pre nás veľmi vyčerpávajúce.. Mama /72 rokov/ má v januári 2019 zistený HG serozny CA origo ovárium alebo primárny peritoneálny, podľa CT z januára 2019 rozsiahla karcinomatóza v brušnej dutine,ascites a patologická LAP pri tr.coeliacus.
Nina

Vážená Nino,

vaše maminka má nádorové onemocnění vaječníků, které se rozšířilo i do dalších částí těla. Ráda byste rozuměla nálezu z poslední computerové tomografie. Trápí vás také to, že maminka o nemoci hodně potřebuje mluvit a často na sebe strhává pozornost.

Nálezy, které uvádíte, ukazují, že nádor je rozesetý po dutině břišní, napadl pobrišnici a také nitrobřišní uzliny. High grade znamená, že je hodně agresivní. Z toho vyplývá, že nádor nepůjde vyléčit a veškerá protinádorová léčba tak bude směřovat ke zpomalení růstu a šíření nádoru. Z tohoto hlediska je tedy prognóza velmi vážná. Jestli jde o týdny, měsíce nebo roky ale umí říci jen ošetřující onkolog, který zná podrobnosti maminčina onemocnění, podávanou léčbu a reakci na léčbu a další důležitá fakta.

To, že maminka o nemoci stále potřebuje mluvit, může znamenat, že některým věcem dobře nerozumí, že má nějaké skryté obavy a podobně. Tady bych vám určitě doporučila obrátit se na psychologa nebo psychoterapeuta či na Linku Amelie pro onkologické nemocné a jejich blízké. V nemocnicích obvykle mají spolupracující psychology, které vám budou schopni doporučit.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová