Máma prý možná brzy zemře na leukémii, je mimo. Může se stát zázrak? Je možné s ní ještě mluvit? Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 29. listopadu 2018 zobrazit původní dotaz
přeji hezký den dnes mi bylo zděleno že se možná díky akutní leukemii máma nedožije možná ani rána. přál bych si kdyby se stal zázrak, ale není možné jí nijak pomoci. moje otázka zní protože mámě je teprve 67 let jestli se zázraky při takovéto nemoci občas dějí nebo jestli je již vše ztraceno. maminka má prý nyní infekcí napadené celé tělo a jedná se nejspíše o akutní leukémii. nyní má prý již 40 stup. horečky a šancí je velmi málo. neexistuje nějaké radikální řešení které by jí alespon trochu ulevilo a byla schopna před smrtí říci alespon ještě pár vět? nyní je na morfiu a uplně mimo. nějak si nevím rady. nemohu vubec nic udělat. děkuji za případnou odpověd. mám tam alespon jet za nía držet jí za ruku?ještě před měsícem jsme spolu byli v lese na houbách a její stav se za 14 dní tak dramatizoval že možná opravdu umře.co radíte mě i jí pro vylepšení psychiky. děkuji Vacek
hynek vacek

Dobrý den,

myslím, že je třeba vycházet z informací ošetřujících lékařů Vaší maminky. Pokud se zázraky dějí, nedá se na to spolehnout a tak, ač je mi to velmi líto, doporučila bych Vám, abyste se zařídil tak, jako by Vaše maminka opravdu odcházela. I když nyní dostává léky tlumící bolest a připadá Vám mimo, můžete se s ní rozloučit. Nevíme, co lidé v tomto stavu vnímají, to se velmi liší, a tak rozloučení a poděkování nemusí být zbytečné. Lidé, kteří „jsou mimo“ mohou vnímat atmosféru a klidný přístup a to určitě není na konci života málo. Rozumím tomu, že to pro Vás nyní může být velmi těžké a ještě jste nestihl informaci lékařů zpracovat, ale snad by i Vaší psychice mohlo pomoci, že budete s maminkou v jejích posledních chvílích a můžete jí sdělit slovy, dotykem nebo jen svou přítomností vše, co ještě jde.

Zuzana Vondřichová

Vážený pane Vacku,

vaše maminka má závažnou infekci a lékaři se domnívají, že příčinou může být akutní leukémie. Její stav je velmi vážný, podle lékařů se nemusí dožít rána. Vzhledem k jejímu stavu není možné s ní vůbec mluvit – ptáte se nás, zda se občas dějí zázraky, zda lze něco udělat, aby mohla s vámi ještě promluvit. Situace je pro vás o to těžší, že nemoc přišla z plného zdraví.

Porucha vědomí patří k závažným chorobám, těžkou infekci nevyjímaje. Podíl Morphinu na sníženém stavu vědomí sice nelze vyloučit, ale velmi pravděpodobně není příčinou hlavní. Nemohu se pochopitelně vyjadřovat konkrétně, protože přesný stav maminky neznám, ale u pacienta s akutní leukémií a sepsí je riziko úmrtí vysoké. Pacient nemusí plného vědomí již nabýt. Přesto můžete na maminku mluvit, říci jí vše, co byste potřeboval. Nevíme, co vše nemocní s poruchou vědomí mohou či nemohou vnímat. Váš známý hlas, zvuk vašich kroků, váš dotek – to vše může maminka podvědomě cítit a může jí to přinášet pocit bezpečí a jistoty, že není sama. Zázraky jsou zázraky právě proto, že jsou tak vzácné. V medicíně téměř nic neplatí na 100% a jistě můžete doufat v zázrak. Zároveň je ale velmi dobré a myslím, že i potřebné, připravovat se na to, kdyby zázrak nepřišel a maminka skutečně zemřela.

Vím, že se tato služba nabízí našim pacientům a jejich blízkým jen obtížně, přesto si dovolím doporučit kontaktovat nemocničního kaplana, anebo zároveň také psychologa. Oba jsou to profesionálové, kteří právě psychickou podporu dokáží dát velmi dobře. V nemocnici určitě budou mít kontakt na nemocničního kaplana i na spolupracujícího psychologa. Vřele vám je oba doporučuji – je to neocenitelná pomoc a podpora v těžkých chvílích a to bez ohledu na to, jak vše dopadne.

Přeji vaší mamince i vám hodně odvahy a sil,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová