Máma odmítá doporučenou chemoterapii, je jí 83 let a je slabá. Co bude následovat, když ji nepodstoupí?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den,mámě se tvoři voda na plicích.zjistili ji něco na plicích a v břiše,byla ji doporucena 5měsiční chemoterapie.odmítá to je jí 83 let a je velice slabá.co bude následovat pokud chemo nepodstoupí.Děkuji za odpověď.

Zdeňka Strejčková

Vaší mámě zjistili nález na plicích a v břiše, a byla jí doporučena chemoterapie. Vás nyní zajímá, jaký bude vývoj jejího stavu, pokud chemoterapii nepodstoupí.

Vážená Zdeňko,

s ohledem na to, že byla doporučena chemoterapie, jedná se s největší pravděpodobností o onkologický nález. Pokud je nález citlivý na chemoterapii, používá se chemoterapie v několika podobách, základně ji můžeme dělit na kurativní, tak ji označujeme tehdy, když je jejím cílem vyléčení, nebo paliativní, jejímž cílem je zpomalit růst nádoru, ale bez plného vyléčení.

Každá chemoterapie má vedlejší účinky, které jsou tolerovány individuálně. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nevolnost, zvracení, nechutenství, únava, slabost, poruchy krvetvorby, atd. Právě tyto vedlejší účinky je potřeba vždy při zahájení chemoterapie zvážit, aby léčba pacientovi nesnížila kvalitu života více, než onemocnění samotné.

Pokud Vaše máma chemoterapii odmítá, pak to neznamená, že pro ni medicína nemůže nic udělat. Pacientům, kteří mají nevyléčitelné onemocnění se věnuje obor, který se nazývá paliativní medicína. Cílem tohoto oboru je zajištění maximální kvality života s daným onemocněním. Neléčí tedy onemocnění samotné, ale zmírňuje jeho projevy, jako je například bolest, dušnost, nevolnost, apod. Mnohdy pacienti zvolí právě tuto cestu, namísto náročné léčby s nejistým výsledkem.

Jelikož nemám bližší informace, nemůžu se vyjádřit k tomu, o jaký typ chemoterapie se jedná v případě Vaší mámy a jaký v jejím případě můžeme očekávat terapeutický efekt. Berte proto mou odpověď jako obecnou a velmi bych Vás chtěla podpořit v rozhovoru s ošetřujícím lékařem Vaší mámy, který Vám tyto otázky může zodpovědět podrobně, stejně tak Vám může být nápomocný při plánování dalších kroků.

Dovolte mi na závěr ocenit Vaší péči o maminku a přeji Vám i jí mnoho sil.

S pozdravem,

MUDr. Tereza Pacíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz