Máma má rakovinu žaludku, dostává krev, dnes měla černou stolici. Je šance na operaci nebo že by pomohly chemoterapie?

Odpověď na dotaz ze dne 16. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Moja mama ma rakovinu zaludku..ma na zaludku zhubny 8×5cm.nádor Doktory jej davaju krv..koli červenym krvinkam ktore sa jej stracaju..ma čiernu stolicu.iba dnes. Operaciu jej nedoporucuju..vraj keby jej vybrali nador tak by sa metastazy mohli usadit všade... Prosim vas ma sancu aby jej chemoterapie pomohli? A aby jej vybrali nador? Aka je sanca.dakujem.
Gabika
Vaše maminka má pokročilý nádor žaludku, operace není možná a vy se ptáte, jak v takovém případě může pomoct chemoterapie.

Milá Gabiko,

nádor žaludku je pátým nejčastějším nádorem celosvětově a často bývá diagnostikován v takto pokročilém stádiu. Symptomy, které nejčastěji vedou k odhalení této nemoci, jsou jednak bolest a pak také krvácení, které se projeví buď zvracením s příměsí krve nebo „černou stolicí“, jak píšete, která vzniká přítomností natrávené krve ve stolici.

Léčebné možnosti se odvíjejí jednak od stádia nemoci – jak moc nádor prorůstá stěnou žaludku, případně do okolí, a zda jsou přítomny vzdálené metastázy, a jednak od buněčného typu nádoru. Jediným léčebným opatřením, které může vést k úplnému vyléčení je operace, ta ale přichází v úvahu pouze u časných nálezů. Pokud nádor již prorůstá do okolí, operace by dalšímu šíření nezabránila, a protože se jedná o náročnou operaci, mohla by naopak přinést více obtíží než užitku. V některých případech může být podána chemoterapie s cílem zmenšit velikost nádoru a umožnit následně operaci. To opět závisí na stádiu onemocnění.

Pokud je operace zcela vyloučena, tak se nemoc léčí pomocí chemoterapie, případně v kombinaci s ozařováním. To, jaký bude mít chemoterapie vliv na průběh onemocnění, závisí jednak opět na stádiu onemocnění a typu nádoru, a jednak také na tom, v jakém celkovém stavu je nemocný před zahájením léčby, jaké má energetické rezervy a jaká má případně další chronická onemocnění. Léčba chemoterapií, eventuálně v kombinaci s ozařováním, může nemocným s nádorem žaludku prodloužit život o měsíce až roky. Na některé typy nádorů lze použít nové léčebné metody takzvané „cílené terapie“, které ovlivňují imunitní systém pacienta a umožňují mu lépe se nemoci bránit. Tyto léky mají také často méně závažných nežádoucích účinků ve srovnání s chemoterapií, kde nežádoucí účinky mohou být tak zatěžující, že převýší pozitivní vliv léčby na vývoj nemoci.

Je mi jasné, že máte o maminku velké obavy. Její onemocnění se velmi pravděpodobně nepodaří úplně vyléčit a léčba nyní bude zaměřena na zpomalení průběhu onemocnění. Moc bych vám přál, aby léčba dobře zabrala. Může se ale stát, že onemocnění se bude dále šířit navzdory léčbě. I v tomto případě je možné tišit obtíže, které onemocnění přináší, jako je bolest, nevolnosti či dušnost. Jsou také léčebné možnosti, jak tlumit či zastavit krvácení z nádoru. Nyní se pravděpodobně vaše naděje upínají k vlastní léčbě onemocnění, to je pochopitelné a správné, je ale dobré vědět, že paliativní péče může už v této fázi onemocnění pomoci vaší mamince i vám se lépe orientovat v možnostech léčby i v možnostech řešení symptomů a také vám poskytnout dostatečnou podporu při důležitých rozhodováních. Paliativní péče může být poskytována současně s onkologickou léčbou a má pozitivní vliv na kvalitu života nemocných i jejich rodin. V současné době mají některé nemocnice paliativní týmy či ambulance paliativní medicíny, na které je možné se obrátit. Poradna Cesty domů vám může poskytnout informace o těchto službách ve vašem okolí.

Přeji vám i vaší mamince hodně sil

S pozdravem

Adam Houska