Mám v péči klientku, která by si přála po smrti být rozptýlená. Jak to zajistit, když nemá žádné příbuzné nebo blízké?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych se informovala. Mám v péči klientku, která je v seniorském věku. Momentálně přemýšlí nad tím, jak to bude vypadat, až zemře a co vše je potřeba zajistit. Jejím přáním je být rozptýlena. Je potřeba na toto sepisovat závěť nebo jaký je postup v případě, že člověk nemá žádného příbuzného, ani blízkého člověka, který by toto v případě úmrtí komunikoval? Děkuji za odpověď.

Michaela Kábrtová

Máte klientku v seniorském věku, která by si přála po své smrti být rozptýlená. Nemá žádné příbuzné nebo blízké, kteří by mohli její přání po její smrti zajistit. Ptáte se, jestli je potřeba sepsat závěť nebo jak postupovat?

Dobrý den,

přání týkající se pohřbu může být, jak píšete součástí závěti. Zpravidla bývá ale závěť notářem řešena až po proběhlém pohřbu. Nemá-li klientka příbuzné nebo blízké, kteří by na její přání mohli pamatovat, je možné podat tzv. protokolárního pořízení pro případ smrti. V rámci kterého klientka na obecním úřadě uvede do protokolu své přání, zejména zda chce být pohřbena do země nebo žehem apod. Obec v roli vypravitele pohřbu rozhoduje, co z protokolárního pořízení pro případ smrti v rámci sociálního pohřbu splní, a co už splnit z objektivních důvodů nemůže.

Existuje také možnost předplaceného pohřbu, kdy si Vaše klientka může všechny náležitosti svého posledního rozloučení předem určit a předplatit u vybrané pohřební služby, tak aby rozloučení a rozptýlení proběhlo přesně podle jejích představ.

S úctou

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz