Mám tumor na ledvině ve 4. stádiu, metastázy na plicích, beru Sutent. Co znamená být v udržovacím módu?

Odpověď na dotaz ze dne 6. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, diagnostikovat mi v březnu 2020 tumor na pravé ledvine skoro tak velký jako ledvinka s mnohacetnymi metastazemi na plicích. Po biopsii ledviny mi místo operace nasadili lék Sutent 50mg s tím že se uvidí vzhledem na 4 stadium. Jak dlouho trvá 4 stadium? Prý jsem v udrzovacim módu, to čekám na smrt?
Richard
Ptáte se, jak dlouho může žít nemocný se zhoubným nádorem ledviny ve 4. stádiu, tedy s přítomností mnohočetných vzdálených metastáz, ve vašem případě plicních.

Dobrý den, pane Richarde,

jestli se otázkou, zda čekáte na smrt, ptáte na to, zda skutečně není možné Vás vyléčit a tumor ledviny je nemoc, na kterou zemřete, tak je to bohužel pravda. Takto pokročilý tumor ledviny, pokud nebylo možné ledvinu operovat, je bohužel opravdu nevyléčitelný. Sutent je lék, který by mohl postup nemoci zmírnit. Tak, aby Vaše tělo nesláblo příliš rychle. Může Vám dát čas s dostatkem síly a soběstačnosti, abyste nemusel právě čekat na smrt. Kolik času máte před sebou, Vám bohužel nedokážu říct. Vždycky záleží na mnoha faktorech, které neznám. Záleží na Vašem věku a zdravotním stavu před zjištěním onemocnění, přidružených nemocech, typu nádoru a rychlosti jeho růstu. Většinou jde s postupem onkologického onemocnění ruku v ruce ztráta fyzické kondice, nechutenství a slabost. Když tělo slábne v důsledku pokročilosti rakoviny, nemocný nemá hlad, chuť k jídlu, je velmi slabý, většinu času spí, až nakonec nemá sílu mluvit ani polykat. Ve které fázi se nacházíte, nedokážu dle Vašeho popisu odhadnout. Pokud jste otevřený takovým otázkám, zeptejte se svého ošetřujícího onkologa. Určitě by měl přesnější odhad, i když nikdy se nepodaří říci časovou prognózu zcela přesně. Většinou mluvíme o měsících či týdnech života s možností posunu na obě strany. Vždy se jedná o odhad na základě mnoha signálů, které se můžou velmi rychle měnit. Rozhodně se ptejte lékařů, kteří Vás znají a léčí.

Každopádně je vždy možnost, jak čas, který je jistě pro Vás nemocí nově vymezený, využít pro to, co je pro Vás důležité. Tak, aby nebyl čekáním, ale prožitkem. Velmi důležitá pro kvalitu Vašeho života a pro Váš komfort, může být paliativní péče. Buď ambulantní, nebo v posledních týdnech života i lůžková či domácí. Paliativní tým Vám může poskytnout zejména velmi kvalitní léčbu bolesti a jiných fyzických potíží, ale i velkou podporu duševní, sociální a chcete-li i duchovní.

Přeji Vám mnoho sil a klidný čas tam, kde si přejete a s těmi, které potřebujete.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková