Mám strach, že už nenajdu nové zaměstnání, protože jsem nemocná s roztroušenou sklerózou.

Odpověď na dotaz ze dne 23. 2. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
nevím jestli si můžu dovolit, se dotazovat na moji, pro mě nepříjemnou situaci.
Je mi 47let, 7let mám RS. Protože, jsem dokázala pracovat téměř bez omezení a nikdo na mě nic nepozoroval, nikdo nic nevěděl. Naše firma se, ale den ze dne zrušila a já jsem bez práce. Jsem nezaměstnaná poprve, strašně špatně to snáším. Ale ještě bych se chtěla zeptat. Kdybych se osmělila a zkusila požádat o ID č.1 Z čeho by se mi počítal.
Mám asi špatnou povahu,trpím pocitem, že když někdo bude vědět, že mám RS, tak mě nikam nevezmou.
Předem děkuji za odpoved. Hana

Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Hano,

vážíme si Vaší důvěry. Je v pořádku, že jste našla odvahu a obrátila se na nás. Zažíváte situaci, která je asi pro každého velmi obtížná – nečekaně jste se ocitla bez práce, což je pochopitelně provázeno Vaší velkou nejistotou, obavami, úzkostí, pocitem ohrožení, prázdnoty a zbytečnosti. Vaše nejistoty jsou o to těžší, že bojujete s nemocí, kvůli které se Vám zužují možnosti dalšího zaměstnání. Můžete si připadat tak trochu v pasti. Oceňuji, že situaci nevzdáváte a aktivně hledáte možnosti, co dál dělat, jak se nadále živit. Velmi si vážím také toho, jak snášíte svou nemoc – dokázala jste pracovat téměř bez omezení – to vyžadovalo patrně velkou dávku sebekázně a odříkání.

Rozumím Vašim obavám, zda najdete dobrou práci a jak zacházet s faktem, že jste nemocná. Pokud je Vaše nemoc ve stadiu, kdy zvládáte pracovat naplno, je pochopitelné, že ji spíše tajíte. Toto tajení nemoci a statečné snášení má i svou stinnou stránku — zůstáváte s ní víc osamocená. Nabízím k úvaze, zda to takto chcete nechat, nebo zkusíte hledat lidi, kterým byste se odhodlala o své nemoci říct a spolu s nimi pak sdílet své nejistoty, vnitřní nepohodu a další prožitky… a třeba se také radovat z dní, kdy „je dobře“. Mám na mysli Vaše známé, dobré kolegy z bývalého zaměstnání a další.  

Co se týče invalidního důchodu, i to je použitelná cesta. Výše důchodu se skládá ze dvou částí:

  • základní výměry, která činí letos 2.230 ,- Kč a

  • tzv. procentní výměry. Ta se počítá dle odpracovaných let (resp. let, kdy jste platila sociální pojištění – zaměstnancům se zpravidla strhává ze mzdy) a procentní výměry, která činí 0,5% z výpočtového základu za každý odpracovaný rok.

Na internetu lze najít i kalkulačku, která Vám spočítá přibližnou výši případného důchodu. Pro úplnost Vám chci jen připomenout, že v případě, že byste pobírala invalidní důchod 1. stupně a k tomu měla jen nízké nebo žádné další příjmy, máte nárok i na další sociální dávky. Bližší informace Vám mohou podat pracovníci sociálního odboru v kterémkoli okresním městě či v Call centru ČSSZ – tel. 257 062 860. 

Milá paní Hano, moc Vám přeji, abyste zdárně překonala období nezaměstnanosti i všechny další obtíže. Držím Vám palce. 

Petra Hálková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Hálková

psycholožka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz