Mám sirotčí důchod, pracuji na DPČ a chci studovat dvě školy, jednu prezenčně, druhou kombinovaně. Nepřijdu o důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 15. prosince 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v červnu příštího roku plánuji úspěšně dokončit bakalářšké studium vysoké školy. Ráda bych se směřovala na navazující magisterské studium. Můj problém spočívá v tom, že jsem zaměstnána jako brigádník na DPČ a ráda bych začala studovat dvě školy zároveň, a to v prezenční a kombinované formě. Otázka se tedy týká toho, zda mi zanikne v těchto třech věcech nárok na sirotčí důchod? Děkuji mockrát
Lea
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že příští rok plánujete dokončit bakalářské studium a ráda byste pokračovala v navazujícím studiu a začala studovat dvě školy zároveň a to jednu v prezenční a jednu v kombinované formě, též pracujete na DPČ jako brigádník. Ptáte se, zda by Vám v tomto případě zanikl nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den,

budete-li mít status studenta připravujícího se soustavně na budoucí povolání formou prezenční, a budete-li mladší 26 let, tak Vám nárok na sirotčí důchod trvat bude. Pracovat při prezenčním studiu můžete. Souběh prezenčního a kombinovaného studia předpokládám nebude mít vliv na změnu posuzovaní nároku na sirotčí důchod, neboť podmínku nároku splníte právě prezenčním studiem. Jiná situace by byla, pokud byste studovala pouze kombinovanou formou, pak byste na sirotčí důchod měla nárok pouze v případě, že Vaše výdělečná činnost nezakládá povinnost účasti na důchodovém pojištění.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete i otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

S pozdravem

Irena Buchtová