Mám s mámou konflikty ohledně sirotčího důchodu, platí dluh, já chodím na brigády. Co dělat, abych nebyl úplně bez peněz?

Odpověď na dotaz ze dne 19. října 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den už delší dobu řeším sirotčí které by mám dostávat jenže když jsem řekl mámě že ho chci tak vznikla veliká hádka která byla zakončena větou vem si ho a odstěhuj se. Od doby co jsem si začal tak nějak vydělávat sám z brigády že už mě nebavilo být věčně bez peněz a když jsem chtěl po mámě nějaký peníze tak buď řekla že nemá a nebo to byla částka 500 kč. A obhajuje se tím že z toho platí dluh který činí nějakých 300 000kč a na to jsem jí řekl ať si udělá menší částku splátky aby to mohla zvládat ze své výplaty samozřejmě že na to nedala. Nevím si už rady. Předem děkuji za odpověď
Filip

Vážený pane Filipe,

obrátil jste se na nás kvůli Vašemu sirotčímu důchodu. Pokud tomu správně rozumím, jde Vám o to, aby byl vyplácen přímo Vám a ne Vaší mámě. Když jste ji o to požádal, tak jste se pohádali a máma Vám řekla, že si můžete důchod vzít, ale máte se odstěhovat.
Mrzí mě, že stojíte před touto těžkou životní volbou. Předpokládám, že když Vás máma vyzvala k tomu, abyste se odstěhoval, je Vám již 18 let. V takovém případě můžete požádat o změnu výplaty sirotčího důchodu na nejbližší pobočce České správy sociálního zabezpečení.

Zvažte však, zda tato varianta pro Vás bude výhodnější než stávající situace. Pokud totiž Vaše máma hradí náklady na bydlení, jídlo, oblečení a další potřebné výdaje, pak plní svou vyživovací povinnost a dávku sirotčího důchodu Vám v hotovosti dávat nemusí. Náklady na bydlení a stravu mohou být vyšší než Váš sirotčí důchod. Pokud tedy zvažujete variantu samostatného bydlení, můžete se informovat na úřadu práce na jaké dávky státní sociální podpory nebo dávky hmotné nouze byste měl nárok. Díky tomu byste měl mít přesnější představu, jak by vypadala Vaše finanční situace.

Pokud se domníváte, že Váš sirotčí důchod není náležitě spravován, můžete to konzultovat nejen na pobočce ale i v Call centru ČSSZ, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.
Mohla by Vám pomoci i návštěva občanské poradny, kde poskytují bezplatné, nestranné, odborné sociální poradenství.

Poradnu můžete navštívit i s mámou. Někdy může k vyřešení hádky pomoci i další člen rodiny nebo rodinný přítel, který se může zapojit do hledání kompromisu, se kterým by byly spokojené obě strany.
Přeji Vám, abyste našel řešení, které povede k Vaší spokojenosti ohledně finanční situace, ale zároveň neohrozí Vaše rodinné vztahy.

Za poradnu Cesty domů

Sára Balabánová