Mám roztroušenou sklerózu, pobírám příspěvek na péči ve 2. stupni. Mohu žádat o zvýšení?

Odpověď na dotaz ze dne 26. března 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mam příspěvek na péči ve 2 stupni kvůli zhoršení zdravotního stavu zadám o zviseni jakou mám nadeji mam roztroušenou s klerozu stav se mi zhorsil pečuje o mě manžel 24 hodin Děkuji za odpověď.
Aja
Píšete, že máte roztroušenou sklerózu a Váš stav se zhoršil. Pečuje o Vás 24 hodin denně manžel. Žádáte o zvýšení příspěvku na péči z druhého stupně na stupeň vyšší. Ptáte se, jaké máte šance.

Dobrý den,

je mi líto, že se Váš zdravotní stav zhoršuje. Chápu, že potřebujete proto více peněz, abyste si mohla zaplatit náležitou péči. Přesto z toho, co píšete, nejsem schopná posoudit, na který stupeň příspěvku na péči v současnosti dosáhnete. Obecně platí, že na 4., tedy nejvyšší stupeň příspěvku na péči, dosahují lidé, kteří jsou zcela odkázaní na pomoc jiné osoby.

Jelikož Vám byl 2. stupeň příspěvku na péči přiznán a nyní žádáte kvůli dalšímu zhoršujícímu se zdravotnímu stavu o zvýšení, očekávala bych, že by Vám měl být přiznán. Záleží na šetření pracovnice úřadu, která u Vás bude zkoumat míru závislosti na pomoci druhé osoby. S tím jistě máte zkušenost z minulosti. Doporučovala bych Vám, abyste v tu chvíli nepřeceňovala své síly a nesnažila se o lepší výkon, než jste normálně schopná. Konečné rozhodnutí je na posudkovém lékaři, jak Váš stav zhodnotí on.

Pro úplnost dodávám, že když máte přiznán 2. stupeň příspěvku a manžel o Vás pečuje nepřetržitě, může se mu doba péče započítávat jako náhradní doba pojištění. Na bližší informace se můžete případně doptat na Call centru ČSSZ.

Přeji Vám úspěšné a rychlé vyřízení Vaší žádosti a mnoho sil do dalších dní.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská