Mám rakovinu tlustého střeva, neléčím se, bojím se operace. Nyní mám bolesti. Jaké mohu brát léky a co jíst?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 11. 2018 zobrazit původní dotaz

Mám rakovinu tlustého střeva. Mám ji asi 3 roky a nelecim se. Bojím se operace. Mám 2 stupeň. Teď mivam větší bolesti pod bříšku. Prosim jaky léky mužů užívat na bolesti, a co mužů jist a pit. Popř. Jaké jsou dobre vitaminy. Děkuji mnohokrát

Milan

Před 3 lety vám byl zjištěn nádor tlustého střeva, žádnou léčbu jste nepodstoupil a nyní máte bolesti podbřišku a ptáte se na možné léky. Máte obavy z operace.

Vážený Milane,

začala bych tím, že obavy z léčby mohou být velmi různé — strach z umělého vývodu, strach z bolestí při a po operaci, strach ze samotné narkózy, strach z vedlejších projevů chemoterapie a podobně. Strach může být podmíněn zkušeností z rodiny nebo okolí — můj kamarád, moje babička a podobně. Bylo by určitě velmi dobré, podívat se blíže na zdroj vašich obav. Možností léčby bývá vícero a nemusí nutně vždy jít jen o jeden jediný postup. Někdy je vývod nutností, jindy vůbec potřeba není. Někdy se bez operace nedá nádor léčit, jindy taková možnost být může. Existuje celá řada různých režimů. Doporučovala bych vám najít si lékaře, kterému byste důvěřoval a s ním probrat nejlepší řešení navrhované lékaři a možné jiné způsoby léčby. Každý postup má svá pro a proti a je na každém nemocném, co mu dává smysl a co ne. Pro někoho je důležitější délka života, pro jiného kvalita života a pro dalšího rozumný kompromis — léčit a v případě komplikací se soustředit spíše na kvalitu než délku života. V tom jsme každý jiný.

Pokud jde o bolesti, pak je potřeba vědět, čím jsou způsobeny — zda nádorem samotným nebo mají třeba i nějakou jinou příčinu. Podle toho se pak postupuje. Nelze v tomto případě napsat, že postup je takový a takový. Pokud jde o vitamíny, není mi jasné, co byste si od užívání vitamínu sliboval. Jistě vám neublíží, budete-li je užívat v doporučených dávkách, ale od bolestí ani od nádoru vám nepomohou. Podobně to platí pro dietu — žádné doporučení jak se stravovat, aby rakovina ustoupila, není. Dieta by měla smysl tehdy, když by například bylo z vyšetření jasné, že nádor zužuje střevo a je potřeba jíst stravu, která toto nezhorší. Znovu tedy — doporučuji opětovnou konzultaci s lékařem.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz