Mám právo jako rodinný příslušník získat v nemocnici informace o příčině úmrtí mého blízkého?

Odpověď na dotaz ze dne 11. prosince 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den měla bych dotaz po úmrtí člena rodiny ,by mě zajímalo zda v nemocnici pozůstalým by měli dát příčinu úmrtí děkuji za odpověď
Pavlína

Dobrý den,

Váš blízký zemřel v nemocnici. Zajímá Vás, jestli jako příbuzná máte právo v nemocnici získat informace o příčině úmrtí Vašeho blízkého.

Nahlédnout do dokumentace máte právo, pokud Váš člen rodiny ve své dokumentaci přímo neuvedl, že si nepřeje, abyste do jeho lékařských zpráv nahlížela. Dokumentace se archivuje v nemocnici, kde byl Váš blízký hospitalizován. Musíte tam osobně vyplnit žádost o nahlédnutí a eventuálně i žádost k pořízení kopie zpráv a doložit váš příbuzenský vztah (většinou stačí občanský průkaz). Informujte se přímo na oddělení, kde byl dotyčný hospitalizovaný. Tento úkon bývá zpoplatněný. Některé nemocnice mají postup při podávání žádosti o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace na svých webových stránkách, včetně formuláře a ceníku. Zprávy z období, než byl Váš blízký hospitalizován, by měl archivovat jeho praktický lékař, pokud se k němu dostaly. Můžete se obrátit i na něj a společně projít všechny dostupné zprávy.

Přeji Vám, abyste získala všechny informace, které jsou pro Vás důležité.

S úctou

Marta Kolská