Mám onkologicky nemocnou maminku v domově pro seniory, které nyní tamní lékařka změnila léčbu bolesti. Od té doby má bolesti. Zvažuji lůžkový hospic, ale bojím se změny prostředí. Co je lepší řešení?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 2. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu týkající se mojí 78 leté onkologicky nemocné maminky. V říjnu 2015 jí byla diagnostikována rakovina jazyku zasahující do spodní dutiny úst v pokročilém stadiu. Absolvovala 2 radioterapie s tím, že byly naplánované další, ale maminka radioterapii nemohla kvůli bolestem a špatnému celkovému stavu podstoupit a byla převezena na interní oddělení, kde ji měla být nasazena analgetika utišující bolest. Z nemocnice byla propuštěna s tím, že má užívat opiátové náplasti. Maminka je v domově důchodců ve Zdicích a místní lékařka jí změnila analgetika na kapky v kombinaci s menší náplastí a mně není vlastně jasné proč. maminka si stále stěžuje na bolest, není v dobrém stavu, špatně jí (pouze v malém množství tekutou stravu) a nekomunikuje. Přemýšlím nad lůžkovou hospicovou péči, nebot mám obavu, jak bude DD zvládat paliativní léčbu, vzhledem k tomu, že tam lékařka není stále, ale dojíždí, a navíc nerozumím jejímu rozhodnutí. Na druhou stranu nechci mamince měnit prostředí a ošetřovatele, na které si zvykla. Můžete mi prosím poradit, zda by lůžkový hospic byl lepším řešením pro maminku?
Děkuji Vám mockrát za radu.
S přátelským pozdravem,
Michaela Peroutková

Michaela Peroutková

Vaše maminka má pokročilé nádorové nemocnění jazyka, je léčena mimo jiné pro bolesti. Lékařka v domově důchodců nyní změnila léčbu bolesti a Vy máte obavy, zda bylo její rozhodnutí správné. Váháte nad lůžkovou hospicovou péčí.

Vážená paní Peroutková,

rozumím Vašemu váhání nad změnou prostředí, na které je maminka zvyklá. Faktem ale je, že lůžkové hospice disponují lékaři a dalšími pracovníky, kteří jsou speciálně školeni v péči o těžce nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty. Dobře se postarat o takového pacienta by pochopitelně měli v základech umět všichni, kdo se s takovými nemocnými setkávají. V praxi ale často narážíme na systémové překážky, například předepisování finančně náročné léčby, její úhrady ze strany zdravotní pojišťovny, dostupnosti lékařské péče 24 hodin denně a tak dále. Z těchto důvodů bych se spíše klonila k lůžkovému hospici.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz