Mám neteř v pěstounské péči a chci se začít zároveň starat o vážně nemocnou maminku. Je možné pobírat více dávek?

Odpověď na dotaz ze dne 22. března 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den ,chci se zeptat ,mám neteř v pěstounské péči a teď mi vážně onemocněla maminka rakovinou plic.Nebydlíme ve společné domácnosti,ale pravidelně každý den jí jezdím pomáhat s hygienou,vařením,úklidem.Je možné zároveň pobírat dávku odměna pěstouna a přitom si zažádat o ošetřovné blízké osoby?Nebo jak postupovat?Děkuji za odpověď
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že máte v pěstounské péči svoji neteř a v současnosti jste se také začala pravidelně starat o svoji vážně nemocnou maminku, za kterou dojíždíte. Ptáte se, zdali je možné pobírat odměnu pěstouna a přitom žádat o dávku při ošetřování blízké osoby.

Vážená paní Marcelo,

nevím, jestli tomu dobře rozumím, ale je možné že žádostí o ošetřování blízké osoby máte na mysli sociální dávku, které se říká příspěvek na péči? Ošetřovné je totiž dávka z nemocenského pojištění, kdy máte možnost 9 kalendářních dní být uvolněna z práce, abyste se mohla starat o člena domácnosti a tyto dny Vám byly podobně jako u nemocenské následně proplaceny.

Pokud jste měla na mysli příspěvek na péči, zde se jedná o sociální dávku, o kterou se žádá jménem osoby, která je z důvodu dlouhodobého onemocnění závislá na pomoci druhé osoby. Stupeň závislosti se hodnotí podle počtu základních životních potřeb, které osoba není schopna z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu zvládat. Hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby jako je: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost. Jak o příspěvek na péči žádat se podrobně dočtete na našem webu v sekci Příspěvek na péči.

Abych odpověděla na Vaši otázku, příspěvek na péči by pobírala Vaše maminka a jím si následně hradila péči, kterou potřebuje. Pokud tedy budete pečovat Vy, příspěvek by měl náležet Vám. Domnívám se, že by neměl být problém pobírat dávku v pěstounské péči a zároveň být uvedena jako osoba pečující u příspěvku na péči, pokud neteř dostává plnohodnotnou péči, ke které Vás dávka v pěstounské péči zavazuje. Přesto bych Vám doporučovala se blíže informovat na Oddělení sociálně právní ochrany dětí.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská