Mám nárok na vdovský důchod a zároveň chci požádat o předčasný starobní důchod. V jaké výši mi budou důchody vypláceny?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

1.10.2023 budu dostávat zpět vdovský důchod, ke konci roku chci požádat o předčasný důchod o 3 roky . Jsem nar. 1.2.1963.
Manžel měl důchod vyšší (procentní výměra 14,737 + základní)vdovský jsem po něm měla procentní 7.465 + základní.
já budu mít dle orientačního propočtů důchod nižší (procentní výměru 13.285 + základní) , tedy dojde souběžně 2 důchodů. Jaký budu mít předčasný důchod a kolik se mi bude připočítavat vdovský důchod k tomu mému ??
děkuji za odpověd
Jarmilka

Jarmilka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že by Vám od října 2023 měl vzniknout nárok na vdovský důchod po zemřelém manželovi a zároveň chcete ke konci roku požádat o předčasný starobní důchod. Uvádíte předpokládanou výši jednotlivých důchodů a obracíte se na nás s otázkou na výši důchodu v případě, kdy budete současně pobírat vdovecký a starobní důchod.

Dobrý den,

v situaci, na kterou se ptáte, dojde k tzv. souběhu důchodů. V takovém případě bývá vyplácen vyšší z důchodů v plné výši, tj. jeho základní výměra a plná procentní výměra, a z druhého z důchodů náleží pouze polovina z jeho procentní výměry.
Pro bližší informace a přesný výpočet výše důchodu Vám doporučuji obrátit se na příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz