Mám nárok na sirotčí důchod zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 14. prosince 2014 zobrazit původní dotaz
Dobry den potrebuji se zeptat jestli mam narok na sirotci duchod pozpatku po mym otcovi.V necelych 15 letech mi zemrel otec a ja po jeho smrti chodila do 8-9 rocniku a pak nekolik mesicu na ucnaku .Ted je mi 18 let a cekam miminko pokud bych si tam sama zasla co budu potrebovat na vyrizeni ? Otec pobiral socialni davku tak kolik bych dostala ja ? Chci se zeptat zda by jsem dostala za odchozeny 8-9 rocnik a ucnak penize na zpet dekuji vam moc za odpoved
Kristyna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, zda máte nárok na výplatu sirotčího důchodu zpětně za dobu po úmrtí Vašeho otce do chvíle, kdy jste ukončila studium. Píšete, že když Váš otec zemřel, bylo Vám 15 let, studovala jste ještě na základní škole a poté jste několik měsíců pokračovala ve studiu na odborném učilišti. Uvádíte také, že Váš otec pobíral sociální dávku.

Dobrý den, Kristýno,

sirotčí důchod náleží pouze nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič.  Současně je však nutné pro nárok splnění podmínky, aby zemřelý byl ke dni smrti poživatelem starobního, invalidního důchodu nebo aby splňoval ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní nebo starobní důchod (i předčasný důchod) anebo zemřel-li  následkem pracovního úrazu (dle zákona č. 306/2008 Sb., kterým se mění  zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění s účinností od 1.1. 2012).

Nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti i tehdy, pokud zemřelý nesplnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní nebo starobní důchod, ale získal alespoň polovinu této doby.

Je tedy potřeba zjistit, zda Váš otec splňoval alespoň zmíněnou polovinu potřebné doby pojištění.

V této věci Vám doporučuji obrátit se přímo na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00). Uvedete-li své rodné číslo i rodné číslo Vašeho otce, pracovnice by Vám měla zcela konkrétně sdělit, zda máte na sirotčí důchod za dobu Vašich studií nárok.

O sirotčí důchod můžete žádat až 5 let zpětně po úmrtí rodiče.

Ještě pro Vaši informaci dodávám, že i po skončení povinné školní docházky se do 18 roku věku považuje za nezaopatřené i dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání. 

Žádost o důchod po zemřelém se vyřizuje u okresní správy sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, a to na předepsaných tiskopisech.

Kontakty na jednotlivé správy sociálního zabezpečení naleznete na portálu české správy.  

Doklady, které musíte mít s sebou:

  • úmrtní list otce
  • Váš rodný list
  • doklady o Vašem studiu
  • důchodový výměr zemřelého otce

Přeji úspěšné jednání na úřadech a vše dobré kolem narození miminka.

Lucie Přádová