Mám nárok na rodič. příspěvek a zároveň na vdovský a sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 22. března 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na rodičovský příspěvěk. Jsem vdova 5tý rok a pobírám vdovský důchod a sirotčí ve výši dohromady 10 tis. nyni jsem se svým novým přítelem těhotná, ale s přítelem nežiji,každý bydlíme zvlášt.termín porodu je v červenci a já nevím , zda-li mám narok na rodičovský přispěvěk aniž bych přišla o vdovský či sirotčí důchod.děkuji za odpověd Dvořáková Monikasi-
Monika Dvořáková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte vdovský a sirotčí důchod, nyní čekáte s novým partnerem dítě, nežijete ale ve společné domácnosti. Zajímá Vás, zda máte nárok na rodičovský příspěvek, aniž byste přišla o pozůstalostní důchody. Pobírání rodičovského příspěvku nemá na Váš nárok na vdovský důchod žádný vliv a na sirotčí důchod, který pobíráte na své dítě, také ne.

Dobrý den, paní Dvořáková,

pro úplnost dodávám, že pokud byste v budoucnu s přítelem chtěli žít společně a mít stejné bydliště, nárok na vdovský ani sirotčí důchod to nijak neovlivní.
O vdovský důchod  byste přišla, pokud byste uzavřela nové manželství. Dítěti, které máte se zesnulým manželem, by však ani v případě Vašeho nového sňatku nárok na sirotčí důchod  z tohoto důvodu nezanikl.
Další informace o obou pozůstalostních důchodech naleznete v odkazech výše.

Rovněž se lze informovat v Call centru České správy sociálního zabezpečení – tel. 257 062 860 nebo na jejich stránkách www.cssz.cz. Pokud na správu zavoláte a uvedete své rodné číslo, můžete se s pracovnicí bavit zcela konkrétně.

S úctou a přáním všeho dobrého

Tereza Bímová