Mám nárok na ošetřovné, pokud bylo již jednou pozastaveno/obnoveno?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 6. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu: pečuji o nemocnou manželku - rakovina plic. Její stav se za poslední dva měsíce výrazně zhoršil a já musel zůstat doma. Praktický lékař mi napsal OČR. Po několika dnech manželka byla hospitalizována. OČR bylo ukončeno a po návratu opět vystaveno. Tato situace se minulý týden opakovala. Je možné takto opakovaně využívat dávek - či jak se to nazývá - OČR? Sociálka údajně sdělila firmě že pouze dvakrát zasebou.
Děkji za odpověď
Vladimír Vančata

Vladimír
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že pečujete o manželku, která má rakovinu plic. Praktický lékař Vám předepsal dávku – ošetřovné. Před jeho vyčerpáním byla manželka hospitalizovaná a ošetřovné bylo přerušeno. Po návratu bylo znovu vystaveno. Situace se znovu opakovala. Zaměstnavateli bylo oznámeno, že tuto dávku lze čerpat pouze dvakrát za sebou.

Dobrý den,

bohužel dávku Ošetřovné lze čerpat pouze jedenkrát za nemoc (1x 9 dní včetně víkendu). Což je v případě závažného onemocnění Vaší paní opravdu absurdní. Bohužel je ale tomu tak. Ve Vašem případě nebylo pravděpodobně vyčerpáno všech 9 dní, a proto bylo ošetřovné po návratu manželky obnoveno. Nyní jste 9 dní vyčerpal a z toho důvodu na ošetřovné již nárok nemáte.

U dlouhodobého onemocnění existuje dávka – Příspěvek na péči , o kterou žádá samotný pacient nebo Vy jménem manželky. Formulář se odevzdává na příslušném úřadu práce. Po podání žádosti přijde z úřadu pracovnice na šetření a zjišťuje pacientovu míru závislosti na pomoci druhé osoby. Výsledek šetření zasílá posudkovému lékaři, který rozhoduje o přiznání dávky. V Praze bohužel tento proces může trvat i 6 měsíců, dávka je však vyplacena zpětně k datu podání na úřadu práce.

Přeji Vám hodně sil v nelehké situaci.

S úctou,

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz