Mám nárok na obnovu vdovského důchodu po prvním roce pobírání?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vyjádření ohledně možnosti obnovy vdovského důchodu, který jsem pobírala 1rok od manželovy smrti.
Mé datum narození je 11.9.1964. Manžel zemřel 26.8.2020. Vdovský důchod jsem pobírala do 26.8.2021. Mohla bych splnit podmínky pro zažádání o obnovu tohoto důchodu?
Mnohokrát Vám děkuji.

Iva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že jste se narodila v září 1964. V srpnu 2020 Vám zemřel manžel, poté jste následně pobírala rok vdovský důchod. Ptáte se, zdali splňujete některou z podmínek pro obnovu vdovského důchodu.

Dobrý den, paní Ivo,

po prvním roce pobírání vdovského důchodu je možné jeho pokračování, pokud ihned nebo v období do maximálně dvou let od zániku předchozího důchodu splníte jednu z následujících podmínek:
• pečujete o nezaopatřené dítě,
• pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
• pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
• jste sama (sám) invalidní ve třetím stupni,
• dosáhla jste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

V dotaze uvádíte Vaše datum narození, proto předpokládám, že Vás zajímá, jestli byste mohla splnit podmínku věku (viz poslední bod). Dle důchodové kalkulačky má muž stejného data narození jako Vy stanovené datum odchodu do důchodu na 11. 7. 2029. Pokud od data odečtu 4 roky, tak vychází, že požadovaného minimálního věku pro obnovu vdovského důchodu byste dosáhla až v roce 2025. Zákon stanoví, že požadovaného věku musíte dosáhnout do maximálně dvou let od zániku předchozího důchodu, což u Vás činí srpen 2023. Z hlediska věku tedy nárok na obnovu vdovského důchodu nemáte. Pokud do srpna letošního roku nesplníte některou z ostatních podmínek, pak na obnovu vdovského důchodu bohužel již nárok mít nebudete.

Ve věci se můžete také obrátit na call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde Vám po nahlášení rodného čísla sdělí přesné informace.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz