Mám nárok na obnovu vdoveckého důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Jsem narozen 12.2.2961,zena mi zemrela 29.5.2019.mam letos nárok na obnovení vdoveckeho duchodu ? děkuji.

Karel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

ptáte se nás, jestli máte letos nárok na obnovu vdoveckého důchodu po Vaší ženě, která zemřela 29.5.2019. Vaše datum narození je 12.2.1961.

Nárok na obnovu vdoveckého důchodu budete mít, pokud do dvou let od zániku předchozího nároku splníte některou z následujících podmínek:

péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),

peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

invalidita ve třetím stupni,

dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Předpokládám, že jste vdovecký důchod pobíral po dobu 1 roku – tedy do 28.5.2020 a že Váš dotaz směřuje k poslední podmínce – dosažení určitého věku.

Váš důchodový věk je 64 let a 4 měsíce, ponížením o 4 roky se dostaneme k věku 60 let a 4 měsíce, kterého dosáhnete 12.6.2021. Podmínku věku tedy splníte v zákonné dvouleté lhůtě a důchod Vám letos v červnu může být obnoven. O obnovu je třeba požádat na příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz