Mám maturitu, v září jdu na VŠ, přes prázdniny budu pracovat na HPP. Jak to bude se sirotčím důchodem? Komu co hlásit?

Odpověď na dotaz ze dne 13. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, minulý měsíc jsem jsem úspěšně složila maturitní zkoušku, teď mě vzali na VŠ, na kterou nastoupím 30. září. Pokud bych nastoupila přes prázdniny na HPP, mám stále nárok na sirotčí důchod? Popřípadě mám nahlásit tuto skutečnost na OSSZ? Také beru v potaz, že potvrzení o studiu obdržím, až 30. září po nástupu do 1. ročníku, tím budu mít nárok na sirotčí zpětně? Musím o svém nadcházejícím studiu a pobírání sirotčího důchodu informovat zaměstnavatele? Je mi 21 let. Děkuji za odpověď
Marta
V květnu 2019 jste úspěšně složila maturitní zkoušku a v září budete nastupovat na vysokou školu. Potvrzení o studiu obdržíte 30. září. Ptáte se, zdali budete mít nárok na sirotčí důchod přes prázdniny v případě, že nastoupíte na dobu prázdnin na HPP a zda tuto skutečnost máte hlásit na OSSZ. Dále Vás zajímá, jestli o studiu a pobírání sirotčího důchodu musíte informovat zaměstnavatele.

Dobrý den, Marto,

gratuluji k úspěšnému složení maturitní zkoušky a přijetí na VŠ.

S Vašimi otázkami jsem se obrátila na Call centrum ČSSZ. Dle pracovnice Vám bude sirotčí důchod za prázdninové měsíce náležet bez ohledu na to, kolik si přivyděláte, přičemž prázdninové přivýdělky hlásit OSSZ nemusíte. Pokud jste středoškolské studium končila v očekávaném a standardním termínu, o kterém již OSSZ informace má, tak jeho ukončení rovněž hlásit na OSSZ nemusíte.

Vzhledem k ukončení středoškolského studia obdržíte pravděpodobně během letních měsíců od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozhodnutí o odnětí sirotčího důchodu. Pokud předložíte potvrzení o vysokoškolském studiu (a to i zpětně, až ho budete mít k dispozici), bude výplata dávky obnovena a důchod za „pozastavené“ období doplatí automaticky. Více informací se dočtete na webu ČSSZ a zde.

Dle informací od pracovnice Call centra ČSSZ zaměstnavateli hlásit pobírání sirotčího důchodu nemusíte.

Na otázku, zdali musíte hlásit své nadcházející studium zaměstnavateli odpovědět neumím, v naší poradně neposkytujeme pracovně-právní poradenství. Odpovědět Vám dovedou např. v některé z občanských poraden.

Informace ohledně nároku na sirotčí důchod doporučuji ověřit v Call centru ČSSZ (na tel. 800 050 248), kde mají agendu sirotčích důchodů na starosti. Pokud jim sdělíte rodné číslo, tak Vám dovedou sdělit konkrétní informace o tom, jak to bude s výplatou Vašeho důchodu v následujících měsících.

Přeji, ať se Vám ve studijním i pracovním životě daří.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková