Mám maminku v domově pro seniory, který financujeme z jejího důchodu a příspěvku na péči, přesto mám uhradit účet za pomůcky. Je to v pořádku?

Odpověď na dotaz ze dne 5. května 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,moje maminka má 93 let a je už jen ležící a odkázaná na celodenní péči.Je v soukromém domově pro seniory,který je financován z maminčina důchodu a zbytek doplácíme s manželem.Mamince byl přiznán sociaální příspěvek na péči 12000 kč.Potud vše v pořádku.Ale dnes jsem byla u maminky na návštěvě a byl mi dán účet k proplacení ta zdravotní mýdla a masti na proleženiny podložky a jiné pomůcky,myslím si,že to by mělo být v ceně 14000 plus těch 12000 Kč .Nevím je možné,že se mýlím,ale nevím jak to platí lidé,kteří nemají nikoho kdo by jim to zaplatil,je mi z toho docela smutno.Děkuji za odpověd s pozdravem Alžběta
Veselá Alžběta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že máte maminku umístěnou v soukromém domově pro seniory, který je financován z jejího důchodu a příspěvku na péči. V těchto platbách ale nejsou zahrnuty podložky a různé hygienické přípravky pro péči o pokožku. Tyto položky si musí člověk hradit zvlášť. Domníváte se, že by to mělo být v ceně za pobyt v domově a zajímáte se o to, jak si tyto doplňky mohou dovolit lidé, kteří nemají žádné pečující, kteří by jim je uhradili.

Dobrý den, paní Veselá,

je od Vás moc hezké, že se zajímáte o to, jak si mohou ostatní lidé dovolit určitý servis, pokud se zrovna nevyskytují v příznivé finanční či vztahové situaci. Obecně platí, že některé z inkontinenčních pomůcek jako jsou pleny, absorpční kalhotky a podložky předepisují smluvní lékaři různých odborností (např. praktický lékař, urolog, geriatr) podle stupně inkontinenčních problémů u pacienta. Na webových stránkách v odkazu můžete ohledně předepisování těchto pomůcek najít více informací.

Co se týče přípravků na péči o pokožku, jako jsou např. čistící pěny, speciální krémy, tělová mléka a mýdla, ty si každá rodina či jedinec obstarává dle potřeby sám.
V pobytových zařízeních může být situace úplně jiná, jelikož si každé z těchto zařízení nastavuje svá pravidla pro poskytování těchto pomůcek svým klientům. Je tedy potřeba se s konkrétním zařízením domluvit a případné možnosti probrat.

S přáním pěkných dní a mnoha sil v péči o maminku

Anežka Moravcová