Mám glioblastom v míše, operovali mě, ale vrací se, mám chemoterapii, nastoupím radioterapii. Jaké mám šance?

Odpověď na dotaz ze dne 9. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,mám dotaz mám glioblastom v míše ,byla sem operována a bohužel se mi nádor vrací, čeká mě radioterapie a postupuji chemoterapií.chuze je špatná chodím v choditku a na větší vzdálenosti mám vozík,jaká je šance na poloviční úspěch uzdravení a je možné že člověk to nemuze dlouho přežít?? děkuji za odpověď Veronika
Veronika

Vážená Veroniko,

nejsem onkolog a na vaši otázku tedy neznám odpověď. Zcela obecně si dovolím napsat, že bohužel nádory, které se i přes léčbu opakovaně vrací, časem mohou znovu nabrat na síle a stát se odolnými na podávanou léčbu.

Protože jde o otázku velmi důležitou, doporučila bych vám, abyste ji probrala s ošetřujícím onkologem. Můžete také požádat o takzvaný druhý názor – tedy vyšetření a zhodnocení jiným lékařem. Je to zcela legitimní postup, obzvláště u vzácnějších nemocí. Někdy bývá s výhodou takové otázky sepsat – přeci jen si ne vždy u lékaře vzpomeneme na vše, co bychom rádi věděli. Další možností může být vyšetření v ambulanci paliativní péče – domnívám se, že glioblastom, který se vrací a způsobuje řadu obtíží, je jednoznačnou indikací pro vyšetření specialistou v oboru paliativní medicína. V řadě nemocnic tito lékaři bývají již dnes dostupní. Mohou vám pomoci jak s orientací v nemoci a v tom, co vše nemoc s sebou nese a může přinést do budoucna, tak s léčbou průvodních příznaků, ale také například zmapovat případné potřeby sociální a psychologické podpory a podobně.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová