Mám děti z předchozího manželství, manžel děti nemá, jen sestru a neteř. Jak zajistit, aby můj byt připadl jen mým dětem?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mám dvě dospělé děti z prvního manželství a jsem podruhé vdaná. Vlastním byt, který jsem nabyla před vstupem do druhého manželství. Druhý manžel děti nemá, jeho dědičkami jsou sestra a neteř. Můj dotaz zní: chtěla bych, aby v případě mojí smrti (případně smrti mě i mého druhého manžela, se kterým v mém bytě bydlíme) byly dědici bytu pouze moje děti. Jde o jejich domov od narození. Nechci, aby nastala situace, že v případě smrti mě i druhého manžela, byly dědičkami mého bytu kromě mých dětí také příbuzní mého druhého manžela. Musím pro tento případ sepsat závěť, nebo toto právo vyplývá ze zákona? Děkuji předem za odpověď.

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Jste podruhé vdaná, máte dvě děti z předchozího manželství, manžel má z nejbližších příbuzných jen sestru a neteř. Vlastníte byt a přála byste si, aby ho v případě Vaší nebo manželovy smrti zdědily Vaše děti. Ptáte se nás, zda jim byt připadne ze zákona nebo je třeba sepsat závět.

Dobrý den,

pokud byste zemřela Vy, dědili by rovným dílem Vaše děti a manžel. To znamená, že jednu třetinu by získal manžel. Po jeho smrti by pak tuto třetinu dědili jeho dědici, tj. jeho sestra, případně, pokud by nedědila sestra, pak neteř. Pokud by manžel zemřel první, byt, který je ve Vašem výlučném vlastnictví, by vůbec nebyl pozůstalostí, takže by se v dědickém řízení po manželovi jeho rozdělení mezi dědice vůbec neřešilo.

Je-li cílem, aby byt byl pouze ve vlastnictví dětí, pak bych doporučovala závěť sepsat. Budete mít jistotu, že připadne právě jim, a to i v případě, že byste zemřela před manželem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz