Mám 3 děti a chci pečovat o maminku s II. stupněm příspěvku na péči. Ovlivní příspěvek výši mé hmotné nouze?

Odpověď na dotaz ze dne 21. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den právě sem si 11 měs.virizovala příspěvek na péči na svoji maminku která má druhý stupeň ...a chci se starat .jde oto že mám děti a beru hmotnou nouzi živobytí a dávku na bydlení chodím na úřad práce..ale má otázka zní jestli ji budu pobírat pořád nebo se mi to sníží sem samozivitelka s dětmi 12.let 13 .let a 16 let která se učí na střední škole děkuji moc za odpověď
Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

obracíte se na nás v situaci, kdy se staráte o maminku a tři nezletilé děti. Jste samoživitelka, pobíráte dávky hmotné nouze, docházíte na úřad práce. Nově byl mamince přiznán příspěvek na péči ve 2. stupni. Ptáte se, zdali nově přiznaný příspěvek na péči ovlivní výši dávek hmotné nouze.

Předpokládám, že jste ve formuláři k příspěvku na péči „Oznámení o poskytovateli pomoci“ uvedena jako pečující osoba blízká.

Zdali bude posuzován příspěvek na péči jako příjem pro účely hmotné nouze, bude záviset na tom, jestli s maminkou užíváte společně byt či nikoliv.

Pokud s maminkou žijete ve společné domácnosti (maminka tedy patří do okruhu společně posuzovaných osob pro dávky hmotné nouze), tak se příspěvek na péči nezapočítává jako příjem. V tomto případě nebude mít vliv na výši dávek hmotné nouze.

Pokud s maminkou společně nežijete, příspěvek na péči se Vám bude jako příjem započítávat, a tím pravděpodobně výši dávek hmotné nouze ovlivní.

Více informací Vám sdělí přímo na úřadu práce nebo v jeho Call centru.

Držím palce, aby tomu bylo tak, jak potřebujete.

Monika Vaníčková