Mají být děti přítomny umírání svého rodiče?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 1. 2015 zobrazit původní dotaz

Ráda bych se ještě zeptala jak reagovat při smrti či "umírání" rodiče ohledně dětí doma. Na vašich stránkách píšete o rozloučení a tichém rozjímání. A já nevím zdali u toho všeho mají být i děti? Nebo je vhodnější je někam odvést a rozloučit se potom? Mají být přítomny všem rituálům a úkonům či smrti v přímém přenosu? Děti jsou 10 let a 3 roky. Děkuji vám za odpověď.

VP

Ptáte se na přítomnost dětí při umírání.

Dobrý den,

myslím, že hodně záleží na atmosféře, zvycích a hodnotách rodiny. Děti mohou u smrti být, ale v takovém případě je nutné vysvětlování předtím i potom a je třeba vytvořit velký prostor pro dobré začlenění tohoto zážitku do prožívání dětí. Pokud by v takové chvíli byla přítomná široká rodina, přátelé apod., pak by děti do takového společenství patřily.

Celkově bych ovšem záměrnou přímou účast u malých dětí nedoporučila, pokud to není rodinná tradice, na kterou jsou děti již delší dobu připravovány. Přímou účast v okamžicích smrti nedoporučuji také, pokud je přítomný pouze druhý rodič, který se v té chvíli nemůže dětem věnovat. Doporučovala bych zajistit pro děti někoho, kdo bude v takové chvíli jen pro ně, mimo místnost, kde poslední chvíle probíhají. Je to ovšem velmi citlivá záležitost, nejde na ni dát univerzální odpověď a vždy je nutné zvážit možnosti rodiny, citlivost dětí a případně se zeptat na jejich přání a na přání pacienta.

Považovala bych za vhodné, aby se děti mohly rozloučit s otcem ještě v době jeho života, a to i v případě kómatu či dalších stavů změněného vědomí. Další rozloučení je na místě po smrti, kdy mohou děti pro poslední rozloučení přiložit vzkaz, obrázek atd. pro rodičovu další cestu mimo náš svět. Doporučuji účast dětí na pohřbu, ale i tam je vhodné zajistit pro ně provázející osobu.

Považuji za vhodné s dětmi o tom všem mluvit, případně jim nastínit chystaný scénář, aby pro ně byla situace co nejvíce srozumitelná.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz