Má změna bydliště vliv na příspěvky na bydlení a sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 15. září 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měl bych pár dotazů. Abych nastínil situaci: pobírám sirotčí důchod 6 900 Kč, žiji ve městě s více než 100 000 obyvateli, studuji a mám podepsanou dohodu na max 10 000 Kč měsíčně (což ovšem může být i 0 Kč, pokud nebudu mít čas přes školu). Trvalé bydliště mám s matkou v jiném městě. Bydlím v pronajatém bytě za celkovou částku přesahující 16 tisíc, byt je psán na mou osobu a žádné osoby zde nemají trvalé bydliště. Nyní teda k otázkám: vyplatila by se změna trvalého bydliště do tohoto bytu při možném zisku příspěvku na bydlení? Kalkulačka (http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/) vypočítala při těchto parametrech 4 446,- Kč, což není zrovna malá částka. Další otázkou by bylo, zdali by kvůli změně trvalého bydliště nepřišla matka o vdovský důchod? Na byt se skládáme ve více lidech, ovšem na posouzení, pokud se nemýlím, se píšou pouze osoby s trvalým bydlištěm v daném místě. Nebyla by ovšem poté suma přes 16 tisíc přemrštěná pro jednoho 'oficiálního' obyvatele? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Ondřej
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda byste měl při změně trvalého bydliště do pronajatého bytu nárok na příspěvek na bydlení. Dále se ptáte, zda by Vaše matka kvůli změně trvalého bydliště nepřišla o vdovský důchod.

Dobrý den, Ondřeji,

píšete, že pobíráte sirotčí důchod, studujete a máte podepsanou dohodu o provedení práce. Trvalé bydliště máte u své matky, ale bydlíte v pronajatém bytě, kde nájemné přesahuje částku 16 tisíc.

Ptáte se, zda byste měl při změně trvalého bydliště do pronajatého bytu nárok na příspěvek na bydlení. Dále se ptáte, zda by Vaše matka kvůli změně trvalého bydliště nepřišla o vdovský důchod a jestli je nájemné 16.000  korun pro jednu osobu pro úřady přemrštěná částka.

Pokud splňujete všechny podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení, změna trvalého bydliště by se Vám nejspíš vyplatila. Tato dávka státní sociální podpory je však časově omezená a to především proto, aby si mezi tím pobíratelé našli levnější bydlení. Pracovní úřad by Vás mohl nejprve vyzvat k tomu, abyste si našel byt s nižším nájemným, jelikož byt za 16.000  Kč pro jednu osobu je velmi drahý. Výše nájemného, při posuzování nároku na příspěvek na bydlení, musí být úměrná sociální situaci obyvatel bytu, a také jejich počtu.

Změna Vašeho trvalého bydliště by neměla ovlivnit pobírání vdovského důchodu Vaší matky. Ta ho pobírá nejspíš z toho důvodu, že stále studujete a tudíž jste považován za nezaopatřené dítě, o které pečuje. Kde máte trvalé bydliště, by v tomto případě nemělo hrát roli.

S přáním pěkného dne

Anežka Moravcová